• +48 533 367 799

2 bln dolarów na czystą energię. Co to oznacza dla rynku pracy?

Zielona transformacja ma szansę stworzyć globalnie ponad 10 mln nowych miejsc pracy do 2030 r.

2 bln dolarów na czystą energię. Co to oznacza dla rynku pracy?

Branża energetyczna stoi przed szeregiem wyzwań. Przejście na czystą energię, rosnące zapotrzebowanie mocy generowane przez centra danych oraz brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry to tylko niektóre z problemów, z którymi musi się zmierzyć sektor. Pomimo tych trudności rozwój technologii odnawialnych i dekarbonizacja stwarzają nowe możliwości zatrudnienia.

Jak wynika z analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, globalne wydatki na technologie i infrastrukturę czystej energii mogą sięgnąć w tym roku 2 bln dolarów. Karolina Grula, ekspertka rynku pracy, partner rekrutacyjny w Manpower, podkreśla, że duży wpływ na sektor energetyczny i światową gospodarkę wywierają m.in. wzrost inwestycji w energię ze źródeł przyjaznych dla środowiska oraz prognozowany szczyt wydobycia ropy przed 2030 r. – Dekarbonizacja otworzy drogę do zielonej transformacji, której fundamentem jest rozwój technologii odnawialnych źródeł energii. Tradycyjne firmy energetyczne stoją przed wyzwaniem adaptacji do nowej struktury rynku, również kraje, które opierają swoją gospodarkę na produkcji ropy, dostosowują się do zachodzących zmian. Zielona rewolucja oddziałuje na globalne łańcuchy dostaw, a także pozostałe gałęzie gospodarki takie jak chociażby branża motoryzacyjna – wskazuje ekspertka. Jednocześnie pojawiają się nowe możliwości w obszarze czystej energii, które mają bezpośredni wpływ na rynek pracy. Firmy muszą dostosować swoje kadry do wymogów zielonej transformacji, inwestując w przekwalifikowanie pracowników. Rozwój zrównoważonej gospodarki tworzy też nowe miejsca pracy, jednak konieczne jest wsparcie osób zatrudnionych w sektorach związanych z paliwami kopalnymi.

Branża energetyki wiatrowej odnotowała w 2023 r. rekordowe wyniki, instalując ponad 100 GW z nowych turbin lądowych i 11 GW z morskich. Dzięki temu globalna moc zainstalowana przekroczyła 1 TW, a eksperci prognozują, że do 2030 r. osiągnie ona poziom 2 TW. W ocenie Karoliny Gruli rozwój przemysłu energii wiatrowej zmieni sytuację na rynku pracy, generując coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Branża już teraz mierzy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. – Najważniejsze kwalifikacje przyszłości obejmują znajomość zaawansowanych technologii, zdolność do analizy danych oraz wiedzę o systemach energetycznych oraz sieciach przesyłowych. Pracodawcy cenią wykształcenie techniczne, doświadczenie w energetyce odnawialnej, a także umiejętności cyfrowe i programistyczne. Wzrasta potrzeba interdyscyplinarności, która łączy wiedzę techniczną z ekonomią oraz ekologią. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie uczelnie wraz z firmami tworzą dedykowane programy szkoleniowe. Eksperci będą poszukiwani na globalnym rynku pracy, co zwiększy międzynarodową mobilność zawodową. Transformacja energetyczna stwarza nowe perspektywy kariery, ale jednocześnie wymaga ciągłego rozwoju kompetencji w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym i regulacyjnym – podkreśla ekspertka.

Ważnymi czynnikami wzrostu popytu na energię są centra danych niezbędne do rozwoju sztucznej inteligencji. W 2022 r. globalne zużycie energii w tym obszarze wyniosło 460 TWh, a do 2026 r. całkowita moc niezbędna do funkcjonowania centrów danych może osiągnąć łącznie 1000 TWh. Sektor energetyczny potrzebuje więc ekspertów potrafiących łączyć wiedzę z obszaru AI i zrównoważonego rozwoju. – Ważną rolę odgrywają inżynierowie efektywności energetycznej, którzy optymalizują zużycie mocy w centrach danych oraz specjaliści ds. zielonych technologii AI projektujący energooszczędne algorytmy. Niezmiennie poszukiwani na rynku pracy są analitycy danych wykorzystujący sztuczną inteligencję do prognozowania, zarządzania popytem na energię, jak też osoby odpowiedzialne ze tworzenie inteligentnych sieci pozwalających na integrację AI z systemami energetycznymi. Istotny wkład w budowę zielonej gospodarki odgrywają również badacze pracujący nad nowymi materiałami oraz technologiami chłodzenia dla centrów danych – wymienia Karolina Grula.

W sumie zielona transformacja ma szansę stworzyć globalnie ponad 10 mln nowych miejsc pracy na świecie do 2030 r. Ekspertka podkreśla, że odpowiedzią na niedobór talentów w sektorze zielonej energii mogą być programy podnoszenia kompetencji i przekwalifikowania. – Aby przyciągnąć młode talenty, firmy z branży energetycznej mogą oferować innowacyjne projekty oraz możliwości rozwoju w obszarze czystych technologii, a także podkreślać misję i wpływ wykonywanej pracy na ochronę środowiska. Dodatkowo zapewnienie elastycznych warunków zatrudnienia, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ale też stworzenie programów monitoringowych, przyczyni się do pozyskania pracowników z młodszych generacji. Współpraca organizacji z uczelniami przekładająca się na ofertę staży i praktyk zawodowych również wspiera firmy w pozyskiwaniu wykwalifikowanych zespołów. Atrakcyjne dla kandydatów są przedsiębiorstwa, które inwestują w nowoczesne technologie oraz cyfryzację procesów. Decydujące jest budowanie kultury organizacyjnej opartej na innowacyjności i zrównoważonym rozwoju, która zachęci młode, zaangażowane talenty – podsumowuje Karolina Grula.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka