Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości. – W końcu zrobiliśmy tę oczywistość, to, co było oczekiwane – podkreślił premier Donald Tusk. Wyjaśnił, że zmiana polega na odejściu od "niemądrego, niemającego nic wspólnego ze składką zdrowotną" mechanizmu naliczania podstawy składki. Przyznał przy tym, że nie ma zamiaru udawać, iż ten projekt to "rewolucja" w przepisach.
Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W konsekwencji taka sprzedaż nie będzie zwiększała podstawy obliczenia składki zdrowotnej. Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia, który przygotowało propozycje zmian, wynikają one ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki zdrowotnej zmodyfikowanej od wejścia w życie Polskiego Ładu 1 stycznia 2022 r. Resort podkreślił, że przedsiębiorcy postrzegają obecne rozwiązania za niesprawiedliwe i niezwiązane z wynikiem podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorcy.
Zmiany dotyczyć będą 2,4 mln osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
fot. freepik.com
oprac. /kp/