• +48 533 367 799

Jak świętować pamięć o bliskich z myślą o planecie?

Szacuje się, że każdy z ponad 15 tys. cmentarzy w Polsce może wygenerować nawet 200 ton odpadów, głównie plastikowych.

Jak świętować pamięć o bliskich z myślą o planecie?

Uroczystość Wszystkich Świętych to szczególny moment w roku, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli, odwiedzamy groby, zapalamy znicze i dekorujemy nagrobki kwiatami. Polskie cmentarze zamieniają się wówczas w prawdziwe góry śmieci. Szacuje się, że każdy z ponad 15 tys. cmentarzy w Polsce może wygenerować nawet 200 ton odpadów, głównie plastikowych. To oznacza, że podczas Wszystkich Świętych w Polsce powstaje blisko 3 mln ton śmieci. Warto więc pomyśleć, jak uczcić pamięć bliskich w sposób przyjazny dla środowiska.

Tradycyjne, parafinowe znicze są wygodne i tanie, ale parafina to produkt ropopochodny, który przy spalaniu emituje szkodliwe związki chemiczne. Można rozważyć stosowanie zniczy sojowych lub pszczelich, które nie tylko są ekologiczne, ale także palą się dłużej. Można również zainwestować w znicze zasilane bateriami, które po zakończeniu święta łatwo przechować na kolejne lata. Jeśli decydujemy się na znicze tradycyjne, warto wybierać te z wymiennymi wkładami. Unikamy w ten sposób wyrzucania całych zniczy, ograniczając ilość produkowanych odpadów.

Sztuczne kwiaty, mimo że trwałe, są wykonane z plastiku i rozkładają się setki lat. Zamiast tego warto wybierać żywe kwiaty, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Po wyschnięciu można je kompostować, zmniejszając ilość odpadów. Dobrym wyborem są kwiaty doniczkowe lub rośliny wieloletnie jak chryzantemy czy wrzosy. Takie rośliny można wykorzystać wielokrotnie, a po sezonie postawić w ogrodzie lub na balkonie, by ponownie zakwitły w kolejnym roku. Kolejną opcją jest własnoręczne stworzenie ozdób z materiałów pochodzących z natury, takich jak gałązki, szyszki czy suszone liście, co pozwoli uniknąć plastiku i sztucznych dodatków.

A gdzie wyrzucać znicze, wiązanki i inne odpady z cmentarzy? Zabrudzonych woskiem zniczy nie należy wrzucać pojemnika na szkło, a do kontenera na odpady zmieszane. Również znicze zawierające resztki wosku i znicze z woskiem, o ile nie da się ich ponownie wykorzystać, powinny się znaleźć wśród odpadów zmieszanych, podobnie jak zużyte wkłady do zniczy i znicze ceramiczne. Sztuczne kwiaty i wieńce wrzucamy do odpadów zmieszanych, ponieważ zawierają one duże ilości barwników z zawartością metali ciężkich. Z kolei suche naturalne kwiaty cięte i doniczkowe powinny się znaleźć w pojemniku na odpady zielone. Folie, metalowe wieczka i plastikowe podstawki ze zniczy czy plastikowe doniczki trafiają do żółtego pojemnika.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka