• +48 533 367 799

Spada liczba firm zatrudniających obywateli Ukrainy

W województwie śląskim na koniec września pracowało 97 tys. obcokrajowców, a prawie 73 tys. było obywatelami Ukrainy.

Spada liczba firm zatrudniających obywateli Ukrainy

Odsetek firm, które zatrudniają obywateli Ukrainy, spada. Najbardziej widać to branży usługowej oraz transporcie i logistyce.

23% przedsiębiorstw w Polsce zatrudnia aktualnie pracowników z Ukrainy, a 28% ma doświadczenie w ich zatrudnianiu – wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny na potrzeby MIK na początku października. Obywatele tego kraju pracowali zarówno przed wojną, jak i obecnie w 17% pytanych firm, a po wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. zaczęło ich zatrudniać dalsze 6%. Z kolei w 5% organizacji Ukraińcy zasilali kadry jedynie przed wojną.

Najczęściej Ukraińców można spotkać w branży produkcyjnej (41%) i budowlanej (24%). Natomiast najbardziej odpływ pracowników ze wschodu w wyniku wojny odczuła ta druga, gdzie 9% przedsiębiorstw przestało ich zatrudniać po jej wybuchu. Rzadziej zatrudniają Ukraińców przedsiębiorstwa handlowe (16%), TSL (17%) i usługowe (18%).

Liczba zatrudnionych Ukraińców uległa lekkiemu zmniejszeniu w ciągu ostatnich dwóch lat. – W październiku 2022 r. w badaniach MIK 26% firm deklarowało, że zatrudnia ukraińskich pracowników Oznacza to, że w październiku 2024 r. o 3 p.p. spadł udział firm, które obecnie zatrudniają Ukraińców. W branży, która najczęściej zatrudnia pracowników z Ukrainy, czyli w produkcji, udział firm obecnie zatrudniających Ukraińców zwiększył się o 5 p.p. Największy spadek udziału firm z ukraińskimi pracownikami zanotowaliśmy w branży usługowej (o 10 p.p.) oraz TSL (o 7 p.p.). Lekko (o 3 p.p.) wzrósł udział firm budowlanych zatrudniających pracowników z Ukrainy. Oznacza to, że mimo początkowego odpływu pracowników w kolejnych miesiącach jest to jedna z branż, która najszybciej wchłania pojawiających się na rynku pracowników z Ukrainy – komentuje dr Anna Szymańska, starsza analityczka z zespołu foresightu gospodarczego PIE.

Na koniec września do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS zgłoszonych było ponad 1,177 mln cudzoziemców, z czego 779 tys. pochodziło z Ukrainy. 450 tys. to pracownicy, 293 tys. to osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, a 40 tys. – osoby fizyczne prowadzące działalność pozarolniczą. 20% pracowało w sekcji "działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca", 19% w przetwórstwie przemysłowym, 14% w budownictwie, 12% w transporcie i gospodarce magazynowa, a 9% w handlu. W województwie śląskim pracowało wówczas 97 tys. obcokrajowców, a prawie 73 tys. było obywatelami Ukrainy.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka