• +48 533 367 799

Pompa ciepła urządzeniem tanim w eksploatacji

Pompa ciepła to zyskująca na popularności metoda ogrzewania domu, na którą można otrzymać dotację.

Pompa ciepła urządzeniem tanim w eksploatacji

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to tanie w eksploatacji ogrzewanie oparte na przetłaczaniu do instalacji grzewczej domu energii dostępnej w jego zewnętrznym otoczeniu. Energia ta pochodzi z ziemi, wody lub powietrza. Obecnie najpopularniejsze są pompy ciepła typu woda-powietrze, ze względu na szybki montaż oraz tanią eksploatację.
Pompa ciepła została skonstruowana przez Aurela Stodolę, słowackiego inżyniera i wynalazcę, który jest uznawany za pioniera nowoczesnych pomp ciepła. Jego projekt z 1928 roku był jednym z pierwszych, które zademonstrowały możliwość zastosowania pompy ciepła na dużą skalę w praktyce.

Sposób, w jaki działa pompa ciepła

Największym fenomenem działania pompy ciepła jest fakt, że do ogrzewanego budynku dostarczane jest ciepło płynące z zewnątrz, gdzie jest zazwyczaj chłodniej. Wszystko działa w oparciu o fizyczne zasady termodynamiki. Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak chłodziarki i agregaty klimatyzacyjne. Pompa przepompowuje ciepło z miejsca, gdzie jest zimniej do miejsca, w którym jest cieplej. Sekretem tego procesu jest właściwość fizyczna gazów (te w pompie ciepła nazywane są czynnikiem grzewczym lub roboczym).

Jak pompa ciepła grzeje?

Czynnik grzewczy (roboczy) pracuje w obiegu zamkniętym, cyrkuluje w układzie rurek. Na samym początku procesu znajduje się w wymienniku ciepła zwanym parownikiem, gdzie odparowuje i pobiera ciepło z otoczenia. Następnie, układem rurek wraca do sprężarki, która jest sercem układu napędzanym prądem elektrycznym. Sprężarka spręża czynnik grzewczy (roboczy) pod wpływem ciśnienia, powodując wzrost temperatury do ok. 90°C.
W kolejnym etapie cyklu pracy pompy ciepła sprężony czynnik roboczy w stanie gazowym trafia do skraplacza. To tutaj zachodzi kondensacja, a więc skraplanie, podczas którego para zmieniając się w ciecz, oddaje ciepło do drugiego wymiennika ciepła. Czynnik roboczy pompy ciepła trafia następnie do zaworu rozprężnego, w którym spadek ciśnienia powoduje jego gwałtowne oziębienie, następnie czynnik trafia na parownik i cały cykl pracy zaczyna się od nowa.
Widać tutaj wyraźnie podział na dwa obiegi w układzie zamkniętym, każdy z odrębnym wymiennikiem ciepła. Całość przepływu powietrza (pompy powietrznej) jest przyśpieszana dużym wentylatorem, który generuje specyficzny szum.

Szeroki wybór rodzajów urządzeń

Rodzajów pomp ciepła jest wiele, np. SPLIT czy MONOBLOK. To, jaką pompę wybrać, zależy od paru czynników, np. ilości miejsca na instalację w kotłowni, ceny urządzenia oraz zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Podstawowe różnice są takie, że SPLIT jest tańszy, ale wymaga dodatkowo podłączenia instalacji chłodniczej i potrzebuje więcej miejsca na montaż wewnątrz budynku. Z kolei MONOBLOCK jest droższy, ale nie wymaga montażu instalacji chłodniczej. Wymaga za to zabezpieczenia przed zamarzaniem w przypadku braku energii elektrycznej.

Aktualny program Moje Ciepło

Ciekawym rozwiązaniem systemowym dla osób fizycznych interesujących się pompami ciepła jest program Moje Ciepło.

Program Moje Ciepło jest odpowiedzią na aktualne potrzeby obywateli, którzy starają się zarówno o ekologię, jak i o zasobność portfela. Jak podaje portal mojecieplo.gov.pl:

Celem programu jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Program Moje Ciepło współfinansuje inwestycje polegające na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów jedynie ogrzewania lub ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Są warunki, mianowicie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny.
Budżet projektu to kwota do 600 mln zł. Dofinansowanie następuje w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła może okazać się trudny, jednak dzięki fachowemu doradztwu może stać się on możliwy w krótkim czasie.
Warto rozważyć zakup i instalację ekonomicznego rozwiązania, jakim jest pompa ciepła, zwłaszcza że możliwe jest otrzymanie dofinansowania.

 

www.kotly.com

www.prosat.pl

https://www.facebook.com/prosatpl

telefon: +48 32 419 0120
tel. kom.: +48 695 11 88 02

 


opracowanie: kk

Podobne artykuły

Wyszukiwarka