• +48 533 367 799

Tylko 25% mikrofirm wspiera rodzicielstwo swoich pracowników

Najpopularniejszymi rodzajami wsparcia są dodatkowe dni wolne w przypadku choroby dziecka i na ważne okazje związane z rodzicielstwem.

Tylko 25% mikrofirm wspiera rodzicielstwo swoich pracowników

Czy polskie firmy wspierają swoich pracowników, którzy są rodzicami? Częściej pomoc oferują firmy średnie niż te najmniejsze, a także tzw. branże kobiece.

70% mikro, małych i średnich firm wspiera rodzicielstwo swoich pracowników. Jak wynika raportu "Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą" EFL, najrzadziej mogą liczyć na to pracownicy mikrofirm – tylko w 25% z nich rodzice mogą skorzystać np. z dodatkowych godzin i dni wolnych na ważne okazje związane z rodzicielstwem (14%). W małych firmach ze wsparciem spotkało się 64% pracowników, a najpopularniejsze są dodatkowe dni wolne na czas choroby dziecka lub na udział w ważnych wydarzeniach (odpowiednio 35% i 31%). Natomiast jeśli chodzi o średnie firmy, żadnej pomocy w tym zakresie nie oferuje jedynie 2%. – Podobnie jak mniejsze firmy "średniaki" proponują najczęściej dni wolne na czas choroby dziecka lub na specjalne okazje związane z rodzicielstwem (odpowiednio 52% i 54%). Co piąta instytucja prowadzi programy wsparcia finansowego, np. zniżki na produkty dla dzieci lub elastyczne godziny pracy – wymieniają autorzy raportu.

Ogółem najpopularniejszymi rodzajami wsparcia ułatwiających godzenie bycia rodzicem z pracą są dodatkowe dni wolne w przypadku choroby dziecka (37%) i na ważne okazje związane z rodzicielstwem, np. pierwszy dzień szkoły (37%). Co piąta firma oferuje lub dofinansowuje ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny, a 13% – elastyczne godziny pracy.

Okazuje się też, że rodzicielstwo rzadziej wspierają tzw. branże męskie – żadnych rozwiązań w tej kwestii nie oferuje 64% firm rolnych, 38% budowlanych i 36% transportowych. Z kolei najczęściej na dodatkowe benefity rodzice mogą liczyć w przedsiębiorstwach handlowych (88%).

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Mama wraca do pracy – bariery behawioralne i kierunki wsparcia" wynika, że 30% matek dzieci w wieku 1-9 lat nie pracuje zawodowo, a 16% z nich tłumaczy to trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy. Eksperci EFL zwracają uwagę, że w tym kontekście nie powinny dziwić wyniki ich raportu pokazujące, że jeszcze spora grupa firm nie zapewnia pracownikom odpowiednich warunków do łączenia życia zawodowego z rodzinnym. Chodzi o 30% badanych przedsiębiorstw.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka