• +48 533 367 799

Polska przestaje być krajem pierwszego wyboru dla Ukraińców

Polski rynek pracy w okresie przedświątecznym tradycyjnie boryka się z brakami kadrowymi i również w tym roku będzie bazować na pracownikach z zagranicy.

Polska przestaje być krajem pierwszego wyboru dla Ukraińców

Nadchodząca zima może być dla ukraińskiej energetyki największym wyzwaniem od początku rosyjskiej inwazji. W wyniku ataków w tym roku uszkodzonych zostało trzykrotnie więcej bloków energetycznych niż zimą 2022 i 2023 r. Przerwy w dostawie prądu będą trwały od 4 do 18 godzin dziennie.

– Jesień i nadchodząca zima w Ukrainie jest zimniejsza, dni stają się krótsze, z powodu trwającej od ponad dwóch lat rosyjskiej wojny prawdopodobieństwo blackoutów się zwiększa, a to są dwa powody, dla których w tym okresie migracja uchodźców się zwiększa – w 2022 i 2023 r. było to średnio 15%. Przewidujemy, że w trzecim okresie jesienno-zimowym rosyjskiej wojny w Ukrainie może się to zmienić. Tegoroczny szczyt sezonu może być niższy niż rok temu z uwagi na zaostrzenie polityki migracyjnej oraz mniejszy dopływ pracowników sezonowych z tego wynikający – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal.

Jak zwraca uwagę ekspert, Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec, Danii, Norwegii i innych państw, które zapewniają mieszkania, wsparcie w znalezieniu pracy, naukę języka oraz świadczenia socjalne wystarczające do utrzymania się. Początkowo Polska była naturalnym wyborem, jednak zaostrzenie przepisów, ograniczenie wsparcia finansowego i rosnąca niechęć części społeczeństwa sprawiają, że obywatele Ukrainy decydują się na emigrację do innych krajów. Yuriy Grygorenko dodaje, że polski rynek pracy w okresie przedświątecznym tradycyjnie boryka się z brakami kadrowymi i również w tym roku będzie bazować na pracownikach z zagranicy, ale coraz mniej będzie pochodziło z Ukrainy.

Ofert pracy jednak nie brakuje i tak będzie też w 2025 r. Wśród ofert zatrudnienia kierowanych do Ukraińców, które nie wymagają kwalifikacji i znajomości języka polskiego, najpopularniejszymi będą pracownicy magazynowi. Ponadto poszukiwani będą pracownicy do produkcji i pakowania produktów spożywczych, w tym produkcji i pakowania półproduktów oraz przekąsek, oliwek i słodyczy. Wśród kobiet na popularności w ostatnich latach zyskał zawód operatora wózka widłowego, który gwarantuje stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie wynoszące 4500-6000 zł brutto miesięcznie.

Centrum Analityczne Gremi Personal prognozuje, że w 2025 r. najbardziej poszukiwani będą menedżerowie (liderzy z umiejętnościami analitycznymi, którzy potrafią zarządzać różnorodnymi zespołami), specjaliści ds. sprzedaży oraz finansiści i księgowi. Osoby te mogą liczyć na zarobki 14 500–16 500 zł brutto. Stanowiska te mogą być zajmowane przez Ukraińców, ale oprócz kwalifikacji konieczna jest znajomość języka polskiego. – Najbardziej cenionymi specjalistami są osoby o analitycznym sposobie myślenia, które potrafią szybko dostosować się do warunków rynkowych. Są to osoby, które nie tylko wykonują pracę według szablonu, ale aktywnie poszukują nowych rozwiązań, na bieżąco analizując zmieniające się dane i trendy. Patrzą na sytuację w szerszym kontekście, rozumiejąc nie tylko bieżące potrzeby rynku, ale także przewidując możliwe zmiany. Ta umiejętność zwinnego zarządzania narzędziami i technikami pozwala im skutecznie reagować na dynamiczne wyzwania rynkowe i podejmować świadome decyzje, które zapewniają trwały sukces w dłuższej perspektywie. Właśnie o takich specjalistów konkurują obecnie firmy w Polsce – podkreśla Liliia Tereshchenko, wiceprezeska Gremi Personal.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka