Przez cały rok w Polsce marnuje się 5 mln ton żywności, a w okresie świątecznym ta liczba jeszcze bardziej rośnie. 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z naszych domów. Najczęściej marnujemy pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Tymczasem 2,5 mln Polaków żyje w ubóstwie, a 1,5 mln korzysta z pomocy banków żywności. Aby zapobiec marnowaniu żywności i jednocześnie wesprzeć osoby potrzebujące, powstały lodówki społeczne. To ogólnodostępne miejsca, gdzie każdy może zostawić nadmiar jedzenia, a osoby głodne mogą się nim zaopatrzyć.
Na terenie powiatu wodzisławskiego znajdują się trzy takie lodówki: w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Wałowej 30 (obok wejścia do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie), w Radlinie przy Świetlicy Koliba na ul. Pocztowej i w Godowie przy Ośrodku przy Pomocy Społecznej na ul. 1 Maja 66. Wodzisławska "Jadłodzielni" jest otwarta siedem dni w tygodniu, a z żywności może skorzystać każdy, kto ma taką potrzebę. Należy z niej brać tylko tyle, ile potrzeba. W lodówce może być umieszczana wyłącznie żywność zdatna do spożycia, bezpieczna i w dacie przydatności do spożycia. Produkty o charakterystycznym zapachu powinny być umieszczane w szczelnych pojemnikach. Do lodówki powinny trafiać tylko takie produkty, które sami byśmy skonsumowali, najlepiej świeża żywność (z wyłączeniem mięsa i jaj), produkty suche (mąka, cukier, kasze, ryż, makarony, ciastka), konserwy, żywność w słoikach i opakowaniach próżniowych, owoce, warzywa, zapakowane pieczywo i inne wyroby cukiernicze. Nie należy w niej umieszczać produktów napoczętych, przeterminowanych, wyrobów alkoholowych czy substancji odurzających, produktów wymagających zamrożenia lub bardzo głębokiego chłodzenia, produktów, które miały kontakt z odpadami czy produktów rozmrożonych. Można przynosić wyroby i przetwory własne pod warunkiem, że zostały starannie i szczelnie opakowane, z naklejonym opisem zawartości oraz datą przygotowania. – "Jadłodzielnia" to miejsce oferujące pomoc osobom potrzebującym. Traktujmy je więc z szacunkiem a ludzi, którzy z niego korzystają tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Pamiętajmy, że lodówka społeczna to miejsce, gdzie składowana jest żywność. Prosimy o utrzymywanie go w czystości i nieskładowanie w nim produktów innych niż artykuły spożywcze – przypomina starostwo powiatowe.
Lodówki społeczne funkcjonują również w Rybniku: przy "Wspólnym Stole" (ul. Zebrzydowicka 30/3), w dzielnicy Boguszowice Osiedle, ul Lompy (parking przy kościele św. Barbary), w Niedobczycach, ul. Barbary 22 (budynek OPS i Bistra "Z Ikrą"), w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, ul. Przemysłowa 17 (przy Klubie Mieszkańców "Przemysłowa 17") i w Niewiadomiu, ul. Mościckiego 15 (przy dawnym Domu Kultury). Działają one przez całą dobę.
Ponadto osoby, które czują się samotne i chcą spędzić święta z innymi, mogą przyjść do "Wspólnego stołu" – miejsca, w którym każdy może przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów czy skorzystania ze stanowiska komputerowego. "Wspólny Stół" będzie otwarty dla mieszkańców we wszystkie świąteczne dni w godz. 10:00-13:00. W ramach projektu "Rybnik – w kierunku zielonej przyszłości" zaczynają działać jego "filie" – nadwyżki żywności są już przetwarzane w Klubach Mieszkańca "17" i "Stara Poczta" (Chwałowice) oraz "Gliniok" (Niedobczyce). – Wszystkie te działania nie tylko pomagają zapewnić pożywienie tym, którzy sami nie są w stanie tego zrobić, ale także pozytywnie wpływają na planetę. Miasto Rybnik jest m.in. laureatem tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto, za edukację i działania odpowiadające na problem marnowania żywności i nieefektywnego gospodarowania zasobami – podkreśla magistrat.
fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
oprac. /kp/