Urban Lab na nowym dworcu kolejowym w Raciborzu coraz bliżej. Po zakończeniu adaptacji pomieszczeń mieszkańcy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe zyskają nowe miejsce spotkań. Otwarcie planowane jest na czerwiec.
31 stycznia przekazano plac budowy firmie Texom w ramach zadania "Zagospodarowanie pomieszczeń na dworcu PKP w Raciborzu". W wydarzeniu wzięli udział: Małgorzata Rudnika-Głowińska – zastępca prezydenta Raciborza, Wojciech Hipnarowicz – naczelnik Wydziału Rozwoju UM Racibórz, Mariusz Mrozek – naczelnik Wydziału Inwestycji UM Racibórz, Alojzy Brzonkalik – inspektor nadzoru, Tomasz Janicki – przedstawiciel Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM Racibórz, Krystian Tomala – inspektor nadzoru robót elektrycznych i Beata Wranik – inspektor nadzoru robót sanitarnych, a także przedstawiciele PKP S.A. i Texom sp. z o.o.
Urban Lab ma być nowoczesną przestrzenią dedykowaną mieszkańcom, biznesowi, organizacjom pozarządowym i przedstawicielom świata nauki. Składać się będzie z części kawiarniano-gastronomicznej, dużej sali warsztatowej, małej salki spotkań oraz biura. Będzie to miejsce organizacji konferencji, warsztatów czy bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców organizowanych przez miasto, NGO i grupy nieformalne. – Urban Lab Racibórz to przestrzeń, która łączy technologię, innowacje i zaangażowanie społeczne. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zyskają miejsce, które będzie wspierać rozwój przedsiębiorczości, aktywizować społeczność lokalną i ułatwiać wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dla miasta. To kolejny krok w modernizacji dworca PKP, który nie tylko przywróci nowe życie nieużywanym dotąd pomieszczeniom, ale także stworzy przestrzeń dostępną dla wszystkich – od uczniów i studentów, przez przedsiębiorców, po organizacje społeczne – zapowiada raciborski magistrat.
Otwarcie Urban Labu planowane jest na czerwiec – o ile wykonawca aranżacji wywiąże się z terminu 120 dni.
Oficjalnie dworzec dla podróżnych otwarto 17 października 2024 r., kiedy udostępniona została obsługa pasażerska i otwarto kasy biletowe. Na powierzchni 1500 m² obejmującej dwie kondygnacje znalazły się m.in. poczekalnie, kasy i toalety. Część lokali jest do dyspozycji spółek kolejowych, przeznaczona na wynajem, a także do zagospodarowania przez miasto. Czytaj więcej: Nowy raciborski dworzec nie tylko dla pasażerów. Będzie Stacja Młodych i Urban Lab
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/