• +48 533 367 799
  • praca@slask.online

Mobilne płuca w 32 miastach ujawniły skalę smogu w Polsce

W Polsce nadal ok. 2,5 mln domów ogrzewanych jest za pomocą kopciuchów.

Mobilne płuca w 32 miastach ujawniły skalę smogu w Polsce

Szósta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz, czym oddychasz" dobiegła końca, a jej finałowy akcent wybrzmiał przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. PAS zaapelował do premiera Donalda Tuska o pilne zwiększenie zaangażowania rządu w walkę ze smogiem, w szczególności poprzez wsparcie termomodernizacji budynków i likwidację przestarzałych kotłów węglowych, których w Polsce jest nadal prawie 2,5 mln.

Podczas akcji, która trwała przez cały sezon grzewczy, mobilne instalacje płuc odwiedziły 32 miejscowości w dziewięciu województwach. Racibórz i Żory znalazły się wśród miast, które doświadczają negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza i w których można było na własne oczy przekonać się, co wdychamy. W wielu miejscach po zaledwie miesiącu filtracji biała materia na płucach zmieniła kolor na czarny, co jest alarmującym dowodem na skalę problemu. Kampania zwróciła szczególną uwagę na ochronę zdrowia dzieci, które są szczególnie narażone na skutki smogu.

Teraz PAS apeluje do premiera o intensyfikację działań rządu w celu poprawy jakości powietrza, popularyzacji czystych źródeł energii i efektywności energetycznej. – Gdy startowaliśmy z naszą kampanią na początku sezonu grzewczego, mówiliśmy o potrzebie przyspieszenia działań antysmogowych w Polsce zgodnie z obietnicą z umowy koalicyjnej. Tymczasem dwa tygodnie później nieoczekiwanie zawieszono program "Czyste Powietrze" zapewniający wsparcie wymiany kopciuchów i docieplenia domów. I choć 31 marca program rusza ponownie, to bardzo martwi nas jego ograniczony budżet. 10 mld zł pozyskanych w ramach Funduszu Modernizacyjnego przeznaczone zostanie według szacunków NFOŚiGW na wsparcie dla około 160 tys. gospodarstw domowych. Tymczasem w Polsce wciąż ok. 2,5 mln domów ogrzewanych jest za pomocą kopciuchów. Stąd nasz apel do premiera Donalda Tuska – tłumaczy Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Polska wciąż zajmuje niechlubne czołowe miejsca w rankingach zanieczyszczenia powietrza w Europie. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska jesteśmy liderem, jeśli chodzi o stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu i drugim krajem z najwyższym stężeniem pyłów zawieszonych. Szacuje się, że ok. 40 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Organizacja przekonuje, że inwestycje w termomodernizację i czyste źródła energii nie tylko poprawią jakość powietrza, ale także przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W sumie w ciągu sześciu edycji kampanii instalacja mobilnych płuc odwiedziła ponad 170 miejscowości. W tym sezonie oprócz Raciborza i Żor były to: Zbuczyn, Kcynia, Myślenice, Nowa Ruda, Gromnik, Żmigród, Brzeszcze, Jednorożec, Ustroń, Stalowa Wola, Straszyn, Wrocław, Łomianki, Dąbrowa Górnicza, Kańczuga, Radzionków, Karpacz, Chełmno, Oborniki Śląskie, Aleksandrów Łódzki, Bochnia, Warszawa, Andrychów, Dąbrowa Chełmińska, Grójec, Bieruń, Sułkowice, Malanów, Nowy Targ, Dobrcz.

fot. Polski Alarm Smogowy
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka