.jpg)
Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi dialog z syndykiem Rafako w celu przywrócenia zdolności prowadzenia przez raciborską spółkę działalności oraz uczestniczy w rozmowach z potencjalnymi inwestorami w kwestii przejęcia firmy i znalezienia efektywnego modelu finansowania.
O decyzje, jakie zostały podjęte w wyniku rozmów ARP z syndykiem masy upadłości Rafako, zapytała posłanka KO Gabriela Lenartowicz. W piśmie do ministra aktywów państwowych podkreśliła, że rozmowy te trwają od początku stycznia 2025 r. i dotychczas nie przedstawiono ich rezultatów. – Syndyk wielokrotnie, także publicznie, deklarował gotowość do tego, by w każdej chwili wydzierżawić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, co umożliwi kontynuację działalności nowego podmiotu z zachowaniem miejsc pracy – zwróciła uwagę. Dodała, że pomimo trudności takich jak brak rzetelnych danych od poprzedniego zarządu i brak zgody UOKiK na restrukturyzację liczy na skuteczne działania państwowych instytucji w celu ratowania Rafako. – Wierzę, że rządowy sukces związany z zachowaniem potencjału Huty Częstochowa zostanie powtórzony w przypadku spółki Rafako i uda się wdrożyć scenariusz, który pozwoli na zachowanie potencjału technologicznego, produkcyjno-projektowego i wykonawczego spółki Rafako.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki w odpowiedzi zaznaczył, że obecna sytuacja Rafako wynika z długoletnich zaniedbań i niewłaściwych decyzji podejmowanych do 2023 r. Podkreślił, że MAP już od dłuższego czasu dostrzega konieczność podjęcia skutecznych działań w celu ustabilizowania sytuacji i ochrony miejsc pracy, a także zabezpieczenia kontraktów i realizowanych projektów. – Problemy finansowe spółki oraz wyzwania związane z jej dalszym funkcjonowaniem nie pozostają bez wpływu na polski przemysł energetyczny oraz na podmioty współpracujące, a przede wszystkim na lokalną społeczność – zwrócił uwagę.
MAP nie dysponuje jednak instrumentami umożliwiającymi bezpośrednie wsparcie podmiotów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, zwróciło się więc do spółek z udziałem Skarbu Państwa, w tym ARP i Polskiego Funduszu Rozwoju, z prośbą o przedstawienie możliwości ewentualnego wsparcia Rafako. – Przeprowadzone jeszcze w 2024 r. rozmowy z udziałem ww. spółek i przedstawione propozycje zmierzające do ustabilizowania sytuacji Rafako nie pozwoliły jednak osiągnąć porozumienia z uwagi na brak akceptacji ze strony zarządu Rafako, jak i jej głównych akcjonariuszy i wierzycieli – przekazał Robert Kropiwnicki. Dodał, że aktualnie ARP prowadzi dialog z syndykiem Rafako w celu przywrócenia zdolności prowadzenia przez spółkę działalności oraz uczestniczy w rozmowach z potencjalnymi inwestorami w kwestii przejęcia firmy i znalezienia efektywnego modelu finansowania.
– Ministerstwo Aktywów Państwowych dąży do znalezienia rozwiązań sprzyjających dalszemu funkcjonowaniu Rafako oraz zapewnienia miejsc pracy dla jej pracowników. Jednakże jej obecna katastrofalna sytuacja wynikająca z wieloletnich zaniedbań i braku wsparcia w okresie poprzednich rządów wymaga poniesienia znacznych wysiłków w obszarze pozyskania finansowania i wypracowania optymalnej ścieżki działania w zakresie umożliwienia kontynuacji działalności przedsiębiorstwa Rafako w perspektywie długoterminowej na rynku energetycznym. W resorcie obecnie prowadzone są analizy i konsultacje z potencjalnymi interesariuszami, które pozwolą na ocenę dostępnych możliwości oraz wybór optymalnej ścieżki działania w zakresie umożliwienia prowadzenia działalności przedsiębiorstwa Rafako w perspektywie długoterminowej. Z uwagi jednak, że rozważane rozwiązania wymagają jeszcze przeprowadzenia wieloaspektowych analiz, ich ujawnienie na obecnym etapie jest zdecydowanie przedwczesne – podsumował Robert Kropiwnicki.
fot. arch. red.
oprac. /kp/