• +48 533 367 799

Marzec przyniósł rekordy temperatur i skrajne warunki pogodowe

Dla wielu regionów Europy był to najsuchszy marzec w historii, podczas gdy dla innych najbardziej deszczowy od co najmniej 47 lat.

Marzec przyniósł rekordy temperatur i skrajne warunki pogodowe

Tegoroczny marzec zapisał się w historii jako najcieplejszy w Europie od początku prowadzenia pomiarów i drugi najcieplejszy na świecie. Eksperci z Copernicus Climate Change Service (C3S) biją na alarm, jednocześnie donosząc o rekordowo niskim zasięgu lodu morskiego w Arktyce. Te alarmujące dane są kolejnym dowodem na postępujące globalne ocieplenie i jego potencjalnie katastrofalne skutki dla planety.

Średnia temperatura w Europie w marcu 2025 r. wyniosła 6,03°C, co o 2,41°C przekracza średnią z lat 1991-2020. Natomiast globalna średnia temperatura powietrza przy powierzchni Ziemi osiągnęła 14,06°C, o 0,65°C powyżej średniej z lat 1991-2020. Największe odchylenia od normy odnotowano we wschodniej Europie i południowo-zachodniej Rosji. Jednocześnie na Półwyspie Iberyjskim wystąpiły temperatury niższe niż przeciętnie.

Marzec przyniósł też skrajne warunki opadowe w Europie. Południowa część kontynentu, zwłaszcza Półwysep Iberyjski, zmagała się z intensywnymi burzami i powodziami, podczas gdy Wielka Brytania, Irlandia oraz środkowa Europa doświadczyły wyjątkowo suchej aury. – Marzec 2025 był najcieplejszym w Europie, co jest kolejnym potwierdzeniem, że temperatury nadal biją rekordy. Był to również miesiąc kontrastów w zakresie opadów w całej Europie – dla wielu regionów był to najsuchszy marzec w historii, podczas gdy dla innych najbardziej deszczowy od co najmniej 47 lat – komentuje Samantha Burgess, Strategiczna Liderka ds. Klimatu ECMWF.

Poza Europą najwyższe dodatnie anomalie temperatury odnotowano w Arktyce. Wyższe niż przeciętne temperatury wystąpiły też w USA, Meksyku, części Azji i Australii, natomiast najniższe temperatury w stosunku do średniej wystąpiły w północnej Kanadzie, Zatoce Hudsona i we wschodniej Rosji.

C3S zwraca uwagę, że ostatnie 12 miesięcy (od kwietnia 2024 do marca 2025) były o 0,71°C cieplejsze od średniej z lat 1991-2020 i aż o 1,59°C cieplejsze od poziomu przedindustrialnego.

Dodatkowo w ubiegłym miesiącu średnia temperatura morza wyniosła 20,96°C, co stanowi drugi najwyższy wynik w historii pomiarów dla tego miesiąca. Zasięg lodu morskiego w Arktyce osiągnął najniższą wartość w 47-letniej historii pomiarów satelitarnych, o 6% poniżej średniej. To już czwarty miesiąc z rzędu z tak niepokojącym rekordem. Z kolei zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był czwartym najniższym w historii marca, o 24% poniżej średniej.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka