• +48 533 367 799

Fiskus analizuje dane o transakcjach online. Ponad 290 tys. użytkowników platform pod lupą

Trwa analiza przekazanych danych mająca na celu wyselekcjonowanie podmiotów, które mogą budzić wątpliwości co do rzetelności rozliczeń podatkowych.

Fiskus analizuje dane o transakcjach online. Ponad 290 tys. użytkowników platform pod lupą

Ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów, które dokonywały transakcji za pośrednictwem internetowych platform handlowych, znalazło się w bazie danych przekazanych Ministerstwu Finansów przez operatorów takich serwisów jak Vinted, OLX czy Allegro.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca stycznia 2025 r. operatorzy platform internetowych mieli obowiązek przekazać organom skarbowym informacje o transakcjach przeprowadzonych przez ich użytkowników w latach 2023 i 2024. Jak poinformowała rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska, łącznie 82 operatorów przekazało dane dotyczące ponad 292 tys. unikalnych użytkowników. Pod tym pojęciem KAS rozumie zidentyfikowane osoby fizyczne i podmioty zarejestrowane jako przedsiębiorcy.

Obowiązek raportowania dotyczył sprzedawców towarów, którzy w ciągu roku przeprowadzili co najmniej 30 transakcji lub osiągnęli z nich przychód przekraczający 2 tys. euro. W przypadku wynajmu nieruchomości, pojazdów lub świadczenia usług raportowana jest każda transakcja.

Rzeczniczka KAS uspokaja, że nowe przepisy nie oznaczają automatycznej kontroli każdego, kto sprzedaje sporadycznie używane przedmioty online. – Błędne jest twierdzenie, że sprzedaż 30 używanych zabawek sprowadzi na kogoś obligatoryjnie kontrolę skarbową lub dodatkowy podatek. Wprowadzone przepisy mają na celu walkę z negatywnymi zjawiskami, takimi jak szara strefa – wyjaśniła Justyna Pasieczyńska.

Podkreśliła, że zasady opodatkowania prywatnej sprzedaży używanych rzeczy pozostają niezmienne, niezależnie od miejsca transakcji. W przypadku osób fizycznych jeśli rzecz jest sprzedawana w internecie poza działalnością gospodarczą, a od jej zakupu upłynęło więcej niż sześć miesięcy, to przychód ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. Jeśli jednak od zakupu do sprzedaży upłynęło mniej niż pół roku, wówczas opodatkowaniu podlega dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodów) według skali podatkowej. Jeśli zaś ktoś handluje takimi przedmiotami w ramach działalności gospodarczej, to podatek należy się w każdym przypadku.

– Przepisy te mają na celu unormowanie działalności prowadzonej przy użyciu platform, nie zaś kontrolę każdego sprzedawcy, który z nich korzysta – zaznaczyła rzeczniczka KAS. Dodała, że ewentualne działania KAS będą podejmowane jedynie w przypadku wykrycia nieprawidłowości, a w takich sytuacjach urząd będzie kontaktował się z podatnikami w celu wyjaśnienia wątpliwości.

Obecnie trwa analiza przekazanych danych mająca na celu wyselekcjonowanie podmiotów, które mogą budzić wątpliwości co do rzetelności rozliczeń podatkowych. Jak wskazała Justyna Pasieczyńska, dane z platform internetowych znacząco usprawnią wykrywanie nieprawidłowości i identyfikację podatników niedopełniających obowiązków. – Analizując te dane, będziemy mogli określać prawidłową wysokość należnych podatków – dodała.

Efekty prowadzonych analiz oraz ewentualne podsumowania działań KAS będą przedstawiane w kolejnych miesiącach i latach, w zależności od wyników podejmowanych czynności.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka