• +48 533 367 799

Dwie dekady w UE zmieniły rynek pracy, ale nie poprawiły jej jakości

Problemem są długie godziny pracy, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz częste wypalenie zawodowe.

Dwie dekady w UE zmieniły rynek pracy, ale nie poprawiły jej jakości

1 maja minęło 21 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jedna z największych zmian dotyczy sytuacji na rynku pracy. W 2004 r. stopa bezrobocia wynosiła 19%. Dziś, według danych Eurostatu z lutego 2025 r., osiągnęła rekordowo niski poziom 2,6%, co czyni Polskę krajem z najniższym bezrobociem w całej UE. Alicja Kotłowska, ekspertka zarządzania z Uniwersytetu SWPS, zauważa, że znalezienie pracy w wielu sektorach stało się znacznie łatwiejsze. – Wysokość wynagrodzeń systematycznie rośnie i zbliża się do poziomu w krajach Europy Zachodniej – minimalna płaca w Polsce już dziś plasuje nas w tej samej grupie co Hiszpania czy Portugalia. W efekcie od kilku lat obserwujemy wyraźną falę powrotów z emigracji zarobkowej – coraz więcej Polaków dostrzega, że atrakcyjne warunki życia i pracy można dziś znaleźć także w kraju – zaznacza Alicja Kotłowska.

Mimo statystyk dotyczących zatrudnienia eksperci zwracają uwagę na wyzwania związane z jakością pracy – Polska według European Job Quality Index plasuje się pod tym względem na końcu unijnej listy. Alicja Kotłowska wskazuje na problem długich godzin pracy, braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz częstego wypalenia zawodowego. Badania Agencji Eurofound alarmują, że 62% Polaków czuje się zmęczonych pracą, podczas gdy średnia unijna wynosi 37%, a w Niemczech 22%. Ponadto 50% polskich pracowników zgłasza bóle głowy i zmęczenie oczu, a 43% doświadcza bólów mięśni i stawów. Na tle UE negatywnie wyróżniamy się także pod względem poziomu stresu i objawów depresyjnych, które dotykają 37% Polaków (średnia unijna to 27%).

Raporty ujawniają także, że polscy pracownicy rzadziej czują się doceniani przez swoich przełożonych (62%. wobec 81% w Austrii), a połowa z nich uważa swoje wynagrodzenie za nieadekwatne (w Austrii tylko 29% ma takie odczucie).

Alicja Kotłowska zwraca uwagę na kolejne wyzwania, takie jak cyfrowa rewolucja i starzenie się społeczeństwa. – Trudno przewidzieć skutki automatyzacji i zastosowania robotów i sztucznej inteligencji na szeroką skalę. Dlatego potrzebna jest szczególna ochrona prawna pracowników, tak aby pracownik nie został zastąpiony przez inteligentne maszyny, ale żeby to technologia wspierała pracownika – podkreśla ekspertka. Apeluje również o skuteczniejsze regulacje ograniczające ageizm, zważywszy na trudności, jakie w znalezieniu pracy wciąż napotykają osoby po 50. roku życia.

Jednocześnie dostrzega pozytywny wpływ niskiego bezrobocia, które stwarza "rynek pracownika". – To właśnie pracownicy z młodego pokolenia, którzy mieli okazję pracować w UK, Niemczech, Holandii, po powrocie do Polski zmieniają kulturę organizacyjną na bardziej demokratyczną i przyjazną pracownikowi – wskazuje.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka