• +48 533 367 799

Dawny parking w Rybniku zmienia się w zieloną przestrzeń pełną rzeźb

Sercem nowo tworzonego skweru im. prof. Adolfa Ryszki będzie monumentalna rzeźba „Brakujący fragment czasoprzestrzeni”. Pojawią się też nowe drzewa i rośliny.

Dawny parking w Rybniku zmienia się w zieloną przestrzeń pełną rzeźb

Na terenie dawnego parkingu w pobliżu Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku powstaje park, który połączy przeszłość z nowoczesną sztuką i zielenią miejską. Centralnym punktem nowego skweru będzie rzeźba „Brakujący fragment czasoprzestrzeni” autorstwa wybitnego artysty, prof. Adolfa Ryszki, rodowitego rybniczanina.

Początkowo nic nie zapowiadało tak unikalnej inwestycji. Jednak przypadkowe odkrycie historycznej posadzki podczas prac przygotowawczych zmieniło plany i nadało temu miejscu zupełnie nową narrację. Rybnik zyska park rzeźb, który stanie się żywą opowieścią łączącą dziedzictwo przemysłowe, współczesną sztukę i miejską oazę zieleni. Umowa na realizację tego projektu została już podpisana. Inicjatywa jest wspólnym przedsięwzięciem Galerii Sztuki Rzeczna oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku realizowanym w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025”. Sercem nowo tworzonego skweru im. prof. Adolfa Ryszki będzie wspomniana monumentalna rzeźba „Brakujący fragment czasoprzestrzeni”. Dzieło to ma nie tylko wymiar symboliczny, ale również osobisty dla Rybnika, z którego pochodził sam artysta.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w wysokości ponad 243 tys. zł z programu i 158 tys. zł zabezpieczonych w budżecie Zarządu Zieleni Miejskiej teren po dawnym parkingu przeobrazi się w zieloną enklawę w samym sercu miasta. Projekt przewiduje zastosowanie nawierzchni wodoprzepuszczalnej, co jest istotnym elementem miejskiej retencji, stworzenie wielogatunkowych rabat z krzewami i bylinami, nasadzenie drzew, założenie niewielkiej łąki kwietnej oraz wyznaczenie przestrzeni do ekspozycji zarówno czasowych, jak i stałych rzeźb. Szczególna uwaga zostanie poświęcona odkrytej historycznej posadzce, która stanowi cenną pamiątkę po przemysłowej przeszłości tego miejsca. Galeria Rzeczna współpracuje z ekspertami w dziedzinie konserwacji zabytków, aby zabezpieczyć znalezisko i kreatywnie wkomponować je w projekt skweru.

Na uroczyste otwarcie skweru zaplanowano prezentację dzieła Adolfa Ryszki. W ramach projektu powstaną również postument, tablice informacyjne, model 3D rzeźby, audiodeskrypcja oraz opis dzieła w języku łatwym do czytania i zrozumienia. Dzięki temu przesłanie tej przestrzeni będzie dostępne dla każdego, niezależnie od wieku czy możliwości. – Nowy park to nie tylko inwestycja w sztukę, ale i w mieszkańców Rybnika, którzy zyskają miejsce spotkań, refleksji i odpoczynku. Miejsce, które – tak jak „Brakujący fragment czasoprzestrzeni” – łączy przeszłość z przyszłością i sztukę z codziennością – podkreśla urząd miasta.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka