• +48 533 367 799

Połowa Polaków żyje od wypłaty do wypłaty

17% ankietowanych odczuwa braki pieniędzy pod koniec miesiąca, a 5% Polaków przyznaje, że ich dochody są niewystarczające.

Połowa Polaków żyje od wypłaty do wypłaty

Prawie połowa Polaków żyje "od pierwszego do pierwszego", a jedynie co czwarty jest w stanie swobodnie pokrywać bieżące wydatki i budować oszczędności. Niskie dochody i bariery ekonomiczne to główne przeszkody w budowaniu finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Z raportu "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak" przygotowanego przez Santander Consumer Bank wynika, że zaledwie 25% respondentów zarabia wystarczająco dużo, by pokryć codzienne wydatki i regularnie odkładać środki. Znacznie większa grupa, bo aż 49% badanych, deklaruje, że ich pensja wystarcza jedynie na miesięczne utrzymanie, uniemożliwiając budowanie oszczędności. Niepokojący jest również fakt, że 17% ankietowanych odczuwa braki pieniędzy pod koniec miesiąca, a 5% Polaków przyznaje, że ich dochody są niewystarczające, co zmusza ich do zapożyczania się lub korzystania z wcześniej zgromadzonych środków.

Największe wyzwania finansowe stoją przed seniorami – aż dwie trzecie z nich przeznacza cały swój miesięczny dochód na utrzymanie, nie mając możliwości oszczędzania. Z kolei dwudziestolatkowie to grupa, której najczęściej brakuje pieniędzy pod koniec miesiąca (22%). Na tle tych danych wyróżniają się czterdziestolatkowie, wśród których 34% nie ma problemu z pokryciem bieżących wydatków i zadbaniem o zaplecze finansowe. Eksperci tłumaczą, że zbudowana kariera i doświadczenie w tym wieku przekładają się na wyższe wynagrodzenie, co pozwala na potencjalnie wyższy poziom życia.

Raport ujawnia, że Polacy są w dużej mierze samodzielni finansowo – 61% deklaruje, że utrzymuje się bez pomocy. W tej grupie dominują seniorzy, wśród których aż 88% radzi sobie samodzielnie. Jednak jedna piąta badanych przyznaje, że czasami korzysta ze wsparcia bliskich. W tej grupie znacząco wyróżniają się młodzi ludzie: 24% dwudziestolatków i 26% trzydziestolatków potrzebuje okazjonalnego wsparcia. Co więcej, 7% ankietowanych często korzysta z pożyczek od rodziny, a najwięcej takich odpowiedzi pada ze strony osób w wieku 18-29 lat (15%). Alarmujący jest również fakt, że 6% respondentów (w tym 14% najmłodszych) deklaruje, że bez finansów od bliskich nie byliby w stanie się utrzymać.

Eksperci Santander Consumer Banku zauważają, że dla wielu Polaków zbudowanie finansowego bezpieczeństwa – zarówno na nieprzewidziane wydatki, jak i na przyszłość – jest bardzo trudne. Podkreślają, że wynika to nie z braku wiedzy o potrzebie oszczędzania, ale z niskich dochodów i ogólnych barier ekonomicznych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka