• +48 533 367 799

Data złożenia wniosku o emeryturę może wpłynąć na wysokość świadczenia

Im więcej zgromadzimy składek, a później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe.

Data złożenia wniosku o emeryturę może wpłynąć na wysokość świadczenia

Przyszli emeryci, którzy planują przejście na świadczenie, powinni zwrócić uwagę nie tylko na miesiąc złożenia wniosku o emeryturę, ale także na jego dokładną datę i termin rozwiązania umowy o pracę. Te elementy mogą mieć istotny wpływ na wysokość wypłacanej emerytury.

Prawo do tzw. nowej emerytury przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn – niezależnie od stażu pracy. Wystarczy nawet jeden miesiąc opłacania składek. Wniosek o emeryturę można złożyć najwcześniej 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego. – Warto pamiętać o tym, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia, bo im dłuższa praca tym wyższe świadczenie, również data dzienna złożenia wniosku o emeryturę może mieć znaczenie – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w woj. śląskim.

W przypadku wątpliwości można skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego dostępnego w każdej placówce ZUS i online poprzez e-wizytę. Symulację wysokości emerytury można również samodzielnie wykonać na platformie PUE ZUS lub w aplikacji mZUS.

Osoby, które już wcześniej osiągnęły wiek emerytalny (nie w tym miesiącu, w którym składany jest wniosek o świadczenie), a dopiero teraz planują przejście na emeryturę, powinny rozważyć rozwiązanie umowy o pracę na jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca. Wniosek o emeryturę można złożyć w dowolnym dniu miesiąca – np. 1., 10., 13. dnia danego miesiąca – byle nie później niż w dniu złożenia świadectwa pracy. W ten sposób możliwe jest uzyskanie w tym samym miesiącu zarówno wynagrodzenia za pracę, jak i emerytury. – Jeśli natomiast umowa zostanie rozwiana ostatniego dnia miesiąca i wtedy też dostarczone zostanie świadectwo pracy do ZUS, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę, czyli już od kolejnego miesiąca. Dlatego tak ważne jest pilnowanie terminów, dat, co pozwoli świadczeniobiorcom za dany miesiąc otrzymać dwie wypłaty: emeryturę z ZUS i wynagrodzenie – z zakładu pracy – zaznacza rzeczniczka.

Składając wniosek o emeryturę, dobrze jest też pamiętać o tym, że nie tylko miesiąc, ale i konkretna data złożenia wniosku może mieć znaczenie. – Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i składają wniosek o świadczenie w późniejszym czasie, tj. kilka czy kilkanaście miesięcy po ukończeniu 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, dobrze byłoby, aby formularz wniosku o emeryturę złożyły po dziennej dacie urodzenia. Wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze o ten jeden miesiąc, a to ma znaczenie przy obliczeniu wysokości emerytury. Na przykład jeżeli urodziliśmy się 20 maja i chcemy na emeryturę przejść od lipca, to chcąc skorzystać z tej możliwości, wniosek należy złożyć po 20 lipca, czyli najwcześniej 21 lipca – tłumaczy rzeczniczka.

Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do przyszłego świadczeniobiorcy. Jednak dobrze wiedzieć, co wpływa na wysokość emerytury i jak się ją oblicza. Wzór na emeryturę jest dość prosty. W liczniku wstawić należy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku – wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym kwota emerytury, będzie wyższa. Zatem im więcej zgromadzimy składek, a później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe.

Decyzja o momencie przejścia na emeryturę należy wyłącznie do ubezpieczonego i powinna uwzględniać stan zdrowia, sytuację zawodową, osobistą oraz finansową. W ocenie opłacalności danego terminu pomocna może być symulacja w kalkulatorze emerytalnym ZUS.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka