• +48 533 367 799

Ruszył projekt "e-Senior potrafi"

Projekt stanowi część kampanii edukacyjno-informacyjnych na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych, realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Ruszył projekt "e-Senior potrafi"

Kampania kładzie nacisk na to, by każdy Polak, niezależnie od wieku, mógł aktywnie korzystać z możliwości płynących z używania internetu. Szczególnie seniorzy są przyzwyczajeni do tego, że załatwienie wielu spraw wymaga wyjścia z domu. Natomiast w dobie internetu wystarczy otworzyć komputer, aby zapłacić rachunki, załatwić sprawy urzędowe, a nawet zrobić zakupy. Lęk przed nieznanym tkwi w każdym z nas, dlatego seniorzy z pewnością potrzebują więcej czasu, a przede wszystkim wsparcia, by zrobić ten pierwszy krok w stronę łatwiejszego życia. Zmiana nawyków to bardzo trudne zadanie, ale jeżeli starsze osoby zakosztują możliwości, jakie daje im internet, z pewnością łatwiej będzie im zmienić swoje myślenie. 

Dla starszych osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wysokimi technologiami, obsługa smartfona, czy komputera nie będzie najprostszym zadaniem. Jednak nie muszą przecież od razu zaczynać od próby załatwienia spraw urzędowych. Mogą na przykład poszukać przepisu na nowe ciasto, czy ciekawy obiad, albo po prostu włączyć serial z młodzieńczych lat. Takie czynności z pewnością pozwolą im się oswoić z nieznanym im wirtualnym światem.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Martą Manowską przygotowało serię krótkich filmików promujących kampanię "e-Polak potrafi". Pokazują one możliwości jakie niesie za sobą korzystanie z internetu. Jeżeli chcesz więc wesprzeć swoich rodziców lub dziadków, którzy nie potrafią przekonać się do internetu, warto pokazać im te spoty. Pamiętaj, że Twoja pomoc może okazać się nieoceniona. Kiedyś to oni uczyli życia Ciebie, teraz Ty możesz nauczyć ich czegoś, co ułatwi im codzienne życie. 

Pierwsze kroki w internecie

Niezwykle istotne jest to, aby na początku "przygody z internetem" wyczulić seniorów na kwestię bezpieczeństwa w sieci.

Oto kilka zasad na dobry początek:

  • Zawsze pamiętajcie, by blokować swój smartfon, a dostęp do komputera zabezpieczyć hasłem - wyobrażacie sobie, by wyjść z domu i zostawić drzwi otwarte na oścież? Każdy zgodzi się z tym, że byłoby to nieodpowiedzialne. Tak samo ma się sprawa z blokowaniem dostępu do komputera, czy telefonu, które dają nam łatwy dostęp do skrzynki e-mail, konta bankowego, czy innych tajnych informacji. Jest to więc absolutnie konieczne, aby ustawić hasło odblokowujące nasze urządzenia. Powinno być ono nieintuicyjne i składać się z wielu liter, liczb i znaków specjalnych, by uniemożliwić potencjalnemu hakerowi szybkie złamanie szyfru.
  • Nie klikajcie we wszystko, co Wam wyskakuje - trzeba nauczyć się odróżniać wartościowe treści od tych, które mogą okazać się oszustwem. Nie należy więc klikać w maile czy wyskakujące komunikaty, które ponaglają do szybkiej reakcji, informują o wygraniu atrakcyjnych nagród itp.
  • Jeżeli macie wątpliwości, po prostu nie klikajcie - w przypadku, gdy otrzymacie e-maila z linkiem niewiadomego pochodzenia, bądź o dziwnej treści, lepiej skasujcie tę wiadomość.

Korzystając z internetu trzeba nauczyć się działać intuicyjnie, zachowując zdrowy rozsądek. Trzeba też uważać, by naiwnie nie wierzyć w każdy komunikat, który przekonuje nas, że właśnie wygraliśmy milion złotych, wystarczy że.... 

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto więc radzić się bardziej doświadczonych osób, bądź prosić ich o pomoc. Małymi krokami wszystkiego się nauczycie. W końcu: e-Senior potrafi!

oprac.: MTC
/na podstawie: www.gov.pl/
fot.: freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka