• +48 533 367 799

Projektowania miasta nie zaczyna się od anten

Utworzenie Parku Kulturowego Starego Miasta Racibórz – pomysł Urzędu Miasta mocno dyskusyjny.

Projektowania miasta nie zaczyna się od anten

Miasto Racibórz opracowało projekt uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto Racibórz. Od kilku tygodni w sieci trwa dyskusja o korzyściach i wątpliwościach związanych ze zmianami w obrębie centrum. W zasadzie to przeważają opinie krytyczne i zarzuty o braku przemyślanej analizy tego pomysłu. Akcja konsultacyjna jest raczej mało znana. Do urzędu wpłynęło zaledwie 20 formularzy a sam druk, który można pobrać na stronie  UM jest niejasny.

W dniu 13.02. tematowi poświęcono posiedzenie Konsultacyjnej Rady Gospodarczej, na którą zaproszono przedsiębiorców Raciborza. Pojedyncze głosy spośród kilkudziesięciu zebranych raciborzan, popierały zmiany na rzecz poprawy wizerunku i jakości życia w centrum, jednak dyskusja nie pozostawiła złudzeń: projekt uchwały jest nieprzemyślany, zaś sposób analizy niekompletny.

Cittaslow

Ideą międzynarodowego ruchu Cittaslow jest propagowanie w mniejszych miastach (do 50 tys. mieszkańców) harmonijnego życia, stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji. Do ruchu należą niewielkie miasta, które gwarantują spokój i wolniejsze tempo życia.

Miasta, które postawiły na jakość życia stawiają na:
– zrównoważony rozwój miasteczek wykorzystujący miejscowe zasoby
– poprawa jakości życia mieszkańców m.in. dzięki tworzeniu odpowiedniej infrastruktury miejskiej oraz miejsc odpoczynku i rekreacji
– ochrona środowiska i promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców
– dbałość o zabytkową tkankę miejską, odnowę zabytków i estetykę miast
– upowszechnianie kultury gościnności, także poprzez zapewnienie bogatej oferty kulturalnej i rekreacyjnej mieszkańcom i turystom, a także odpowiednia promocja tych atutów
– promowanie lokalnych produktów i wyrobów , a także miejscowego rzemiosła oraz kuchni
– eliminowanie barier architektonicznych, utrudniających poruszenie się osobom niepełnosprawnym
– czerpanie ze zdobyczy nowoczesności i najnowszych technologii, w zakresie który może służyć realizacji celów ruchu „miast dobrej jakości życia”
– usprawnianie pracy lokalnej administracji i dostosowywanie pracy instytucji do potrzeb mieszkańców.

Czytaj ciąg dalszy na raciborz.com.pl 

Czytaj ciąg dalszy na raciborz.com.pl 

Ireneusz Burek
​​​​​​​Fot. Katarzyna Przypadło

Podobne artykuły

Wyszukiwarka