• +48 533 367 799

Przy Politechnice Śląskiej w Rybniku powstanie Centrum Projektowe Fraunhofera

Deklaracja zamiaru utworzenia Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej ma na celu wzmocnienie potencjału naukowego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Przy Politechnice Śląskiej w Rybniku powstanie Centrum Projektowe Fraunhofera

26 stycznia siedzibie Politechniki Śląskiej w Rybniku został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Projektowego Fraunhofera. Centrum ułatwi i przyspieszy komercjalizację badań, ich transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł w regionie. W przedsięwzięcie zaangażowali się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Politechniki Śląskiej, Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i Miasta Rybnik.

W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego wziął udział Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, a także: prof. Arkadiusz Mężyk - rektor Politechniki Śląskiej, Piotr Kuczera - prezydent Rybnika, Mieczysław Kieca - przewodniczący zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Wojewódzwa Śląskiego oraz Adam Wawoczny - dyrektor biura związku.

- Województwo śląskie jest w fazie dynamicznych przemian, z regionu kojarzonego z przemysłem ciężkim wyznaczamy odważną perspektywę dla rozwoju branż wysokich technologii. Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących, ICT, energetyki. Plany utworzenia w Rybniku Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej doskonale wpisują się w te założenia – podkreślał Jakub Chełstowski.

Centrum Projektowe Fraunhofera zostanie utworzone w ścisłej współpracy z Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych w Monachium oraz Instytutem Fraunhofera ds. obrabiarek i technologii formowania w Chemnitz – jedną z największych, najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie. Podpisanie listu na celu wzmocnienie potencjału naukowego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wynika ono z przekonania o konieczności współdziałania w duchu zasad partnerstwa w dziedzinie transformacji przemysłowej regionu w kierunku zielonej gospodarki, co znalazło odzwierciedlenie w strategii województwa „Zielone Śląskie 2030”.

- Stawiamy na innowacje i nowe technologie w przemyśle, który wciąż jest istotną gałęzią naszej gospodarki. Wierzę, że stworzenie Centrum Projektowego Frunhofera umożliwi rozwój innowacyjnych badań i wzmocni regionalną gospodarkę, a jednocześnie pozwoli rozwijać się Politechnice Śląskiej i w przyszłości przełoży się na interesujące projekty badawcze i nowe miejsca pracy w mieście i całym regionie – tłumaczył Wojciech Kałuża.

- Subregion Zachodni oraz Miasto Rybnik, które jest jego stolicą, są szczególnie zainteresowane nawiązaniem współpracy, ponieważ muszą zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych, poprawa jakości środowiska, zwłaszcza powietrza, poprawa bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałanie skutkom suszy – zaznacza Mieczysław Kieca.

Piotr Kuczera podkreślił, że w ramach projektu realizowane będą innowacyjne projekty przyczyniające się do rozwoju całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. - Kluczową kwestią będzie tu współpraca miasta Rybnika z Politechnikę Śląską w Gliwicach, z którą wiążę wielkie nadzieje. Utworzenie Centrum ułatwiłoby komercjalizację badań, ich transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł w województwie śląskim. Ponadto stanowiłoby fundament dla realizowania międzynarodowych projektów badawczych scalających sektor badawczo-rozwojowy, biznesowy i samorządowy – dodał.

Politechnika Śląska powstała jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie. Mówił o tym prof. Arkadiusz Mężyk. - Stanowi istotną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę kulturotwórczą i opiniotwórczą w regionie. Oczywistym jest fakt, że uczelnia angażuje się w kwestie dotyczące szeroko rozumianej transformacji gospodarczej Śląska, odpowiadając m.in. na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Dorobek naukowy i doświadczenie pracowników Politechniki Śląskiej niewątpliwie przyczynią się do wzmocnienia innowacyjności, zapewnią należyty poziom merytoryczny oraz pozwolą na wypracowanie i wdrożenie jak najlepszych rozwiązań w ramach planowego Centrum Projektowego Fraunhofera – mówił rektor PŚ.

W nowo utworzonym Centrum Projektowym priorytetowy charakter mają mieć następujące obszary badawcze: transformacja energetyczna, nowe paliwa alternatywne, technologie wodorowe, zaawansowana technologia dla zmian strukturalnych, zarządzanie energią, energia odnawialna, sztuczna inteligencja, inteligentny region, innowacyjne przedsiębiorstwa 4.0 i medycyna cyfrowa. Ostateczne określenie obszarów badawczych centrum nastąpi w toku prac zmierzających do utworzenia jednostki.

fot. Tomasz Żak/UMWS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka