• +48 533 367 799

Jak uporządkować system ochrony zdrowia? Czy uda się wyciągnąć z doświadczenia pandemii

- Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia będzie możliwa tylko przy działaniu wielotorowym. Konieczne jest usunięcie patologii z wielu obszarów, konieczne jest jednoznaczne określenie zadań poszczególnych instytucji: państwa, samorządu, płatnika, świadczeniodawcy – mówił Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku województwa.

Jak uporządkować system ochrony zdrowia? Czy uda się wyciągnąć z doświadczenia pandemii

Zdaniem Izabeli Domogały, członkini zarządu województwa śląskiego, pandemia koronawirusa dała impuls do uporządkowania systemu ochrony zdrowia. I. Domagała uważa, że konieczne zmiany mają być wypracowane przez sześć zespołów roboczych. Projekt zmian ma być gotowy pod koniec stycznia.

- Czas COVID-u wiele nas nauczył, udało się opanować kryzys związany z pandemią, niemniej koronawirus uwypuklił też słabość służby zdrowia w regionie. Potrzebujemy systemowych rozwiązań, koordynacji współpracy w placówkach służby zdrowia, dotyczy to głównie szpitali w naszych sześciu subregionach. Współpracujemy także ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym pod kątem zapewnienia przyszłym kadrom zatrudnienia w naszych szpitalach.  Do stycznia, w porozumieniu z dyrekcjami szpitali, a także samorządowcami, bo do tej współpracy zapraszam każdego, komu leży na sercu poprawa systemu lecznictwa, chcemy przygotować propozycje zmian i przedstawić je stronie rządowej licząc na wsparcie. Jest wola tej współpracy, a to bardzo cenny i ważny prognostyk na przyszłość. Ze swej strony, jako zarząd województwa dopilnujemy, aby była jak najbardziej konstruktywna. Pod kątem inwestycji w szpitalach, także w kontekście walki z COVID-19 udało się zrobić już wiele dobrego. Dla przykładu, doposażyliśmy placówki służby w zdrowia w sprzęt, co poprawiło komfort pracy lekarzy i poprawiło jakość leczenia pacjentów – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku województwa uważa, że po 30 latach zmian mamy z jednej strony bardzo dobre szpitale, świetnie zarządzane, ale i całe obszary bez interny, neurologii, oddziałów udarowych czy pediatrii. - Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia będzie możliwa tylko przy działaniu wielotorowym. Konieczne jest usunięcie patologii z wielu obszarów, konieczne jest jednoznaczne określenie zadań poszczególnych instytucji: państwa, samorządu, płatnika, świadczeniodawcy – powiedział. Jego zdaniem celem poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej konieczne jest podjęcie równoległych działań w wielu obszarach. Jako najważniejsze z nich wskazał odpowiedzialność za system ochrony zdrowia, kadra medyczna, filary systemu, struktura organizacyjna, finansowanie. - Zaproponowane zmiany powinny być realizowane równolegle we wszystkich wymienionych obszarach – podkreślił Jan Kawulok.

/Samorząd Województwa Śląskiego oprac. c/ 

fot. Tomasz Żak / UMWS

Podobne artykuły

Wyszukiwarka