• +48 533 367 799

Pracownik bez testu na COVID-19 może zapłacić odszkodowanie. Nowy projekt przepisów

Jeżeli pracodawca będzie tego wymagał, raz w tygodniu trzeba będzie wykonać test. Szczepienia czy status ozdrowieńca będą bez znaczenia.

Pracownik bez testu na COVID-19 może zapłacić odszkodowanie. Nowy projekt przepisów

Pracownik, który nie poddał się testowi na koronawirusa, będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia innego pracownika. Taki przepis znalazł się w nowym projekcie "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19", który wniosła w czwartek grupa posłów PiS. Jeżeli pracodawca będzie tego wymagał, raz w tygodniu trzeba będzie wykonać test. Szczepienia czy status ozdrowieńca będą bez znaczenia.

Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu. Jak podkreślają autorzy, konieczność wprowadzenia takich rozwiązań jest podyktowana potrzebą upowszechnienia wykonywania testów diagnostycznych będących skutecznym narzędziem służącym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wcześniejszy projekt zakładał możliwość wprowadzenia certyfikatów covidowych, jednak autorzy projektu zrezygnowali z tego obowiązku. Nawet osoby, które są zaszczepione lub przebyły infekcję, będą musiały raz w tygodniu wykonać test.

Projekt zakłada również, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach - nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju. Jednak w przewidzianych w projekcie ustawy sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania będzie mógł wystąpić pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, który ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy. Wniosek będzie składał do pracodawcy w terminie dwóch miesięcy od zakończenia izolacji albo hospitalizacji z powodu COVID-19. Wysokość takiego świadczenia wynosić będzie równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pracodawca sam będzie mógł zdecydować, czy chce stosować przepisy ustawy, jeżeli wejdą one w życie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka