• +48 533 367 799

Rządy skracają kwarantannę, bo brakuje pracowników

Fińskie władze uznały, że infekcje koronawirusem są tak rozpowszechnione, że dotychczasowe środki walki z epidemią już nie ograniczają jej rozwoju.

Rządy skracają kwarantannę, bo brakuje pracowników

Z powodu wysokiej liczby zakażeń koronawirusem i osób przebywających na kwarantannie część europejskich krajów złagodziło jej zasady. Nieobecność pracowników jest szczególnie mocno odczuwana w oświacie, służbie zdrowia i transporcie.

W Czechach w zakładach pracy i szkołach przeprowadzane są testy. Z powodu niedoboru pracowników w wielu miastach komunikacja publiczna przechodzi na weekendowy rozkład jazdy. W związku z tym kwarantannę skrócono do pięciu dni. Podobnie jest na Słowacji, gdzie izolację zakażonych osób i kwarantannę pozostających z nimi w kontakcie również ograniczono do pięciu dni. Tam brak pracowników wpływa na rozkład jazdy pociągów.

W Niemczech w połowie stycznia skrócono okres kwarantanny i izolacji, by zapobiec nieobecności w pracy zbyt wielu pracowników służby zdrowia i innej infrastruktury krytycznej. Według nowych przepisów zakażona osoba może zostać zwolniona z izolacji po siedmiu dniach, jeżeli przedstawi negatywny wynik testu PCR. Pracownicy szpitali i domów opieki muszą dodatkowo nie wykazywać żadnych objawów przez dwa ostatnie dni tego okresu. Z powodu braku personelu zamykane są niektóre domy opieki, szkoły i przedszkola, a w Berlinie i Frankfurcie nad Menem ograniczane są kursy komunikacji miejskiej.

Litewski zakład ubezpieczeń społecznych poinformował, że w styczniu liczba wydawanych zwolnień lekarskich wzrosła o 63% w stosunku do tego samego miesiąca 2021 r. Gdy na izolacji bądź kwarantannie przebywa ponad 30% uczniów, nauka w szkole odbywa się zdalnie. Litewska poczta informuje o możliwych opóźnieniach w dostarczaniu listów i przesyłek. Od 24 stycznia zakażone osoby, które nie mają objawów, nie podlegają obowiązkowi izolacji i mogą pracować.

We Włoszech z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są osoby, które przyjęły trzy dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Nie notuje się tam większych utrudnień.

W Hiszpanii i Portugalii największym wyzwaniem w sytuacji masowych zwolnień jest zapewnienie funkcjonowania szkół i placówek ochrony zdrowia. Niektóre regiony, np. Katalonia, informowały o paraliżu szkół spowodowanym infekcjami wśród nauczycieli.

W stolicy Szwecji, Sztokholmie, na zwolnieniach lekarskich przebywa 22% pracowników oświaty. Pod koniec stycznia z powodu braku pracowników, którzy przebywali w izolacji, zdecydowano o dwudniowym wstrzymaniu ruchu połowy pociągów w całym kraju, podobne problemy miały linie lotnicze SAS. Premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła zniesienie 9 lutego wszystkich obowiązujących restrykcji koronawirusowych.

W Finlandii na początku roku znacznie poluzowano przepisy związane z izolacją i kwarantanną. Władze uznały, że infekcje koronawirusem są tak rozpowszechnione, że dotychczasowe środki walki z epidemią już nie ograniczają jej rozwoju. Na izolację kierowane są głównie osoby, które mogą mieć kontakt z grupami ryzyka, czyli np. pracownicy sektora zdrowia.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka