• +48 533 367 799

Wzrost wynagrodzeń wyższy niż inflacja

Płace najszybciej rosły w energetyce oraz rolnictwie i leśnictwie, mocno rosły także pensje w firmach z sektora HoReCa.

Wzrost wynagrodzeń wyższy niż inflacja

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2022 r. wyniosło 6 220,04 zł, co oznacza wzrost o 11,7% rok do roku. Produkcja przemysłowa w tym okresie wzrosła o 17,6% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,6%.

Wzrost wynagrodzeń mocno przyspieszył w lutym, jednak jak oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ponownie spowolni w kolejnych miesiącach. Płace najszybciej rosły w energetyce oraz rolnictwie i leśnictwie, mocno rosły także pensje w firmach z sektora HoReCa, czyli branży gastronomiczno-hotelarskiej. - Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolni w kolejnych miesiącach. Spodziewamy się słabszych wyników w handlu, sektorze HoReCa i usługach. Płace mogą rosnąć wolniej również przez wzrost niepewności z uwagi na wojnę w Ukrainie. W konsekwencji spodziewamy się spowolnienia do ok. 9%. Z uwagi na dwucyfrowy wzrost inflacji oznacza to spadek siły nabywczej konsumentów w polskiej gospodarce - tłumaczą eksperci.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego - wzrosło o 2,2% rdr. Zmianę analitycy PIE uznali za zgodną z oczekiwaniami rynkowymi. Na rynku pracy przez ostatni miesiąc pojawiło się 15 tys. etatów. Ich zdaniem głównym wyzwaniem jest obecnie zaadaptowanie uchodźców z Ukrainy. - Spodziewamy się, że mała część obywateli Ukrainy będzie rejestrowana w danych GUS - te uwzględniają tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę. Szerszych informacji dostarczą raczej informacje o niedoborze wykwalifikowanych pracowników - prawdopodobnie będziemy obserwować spadki odsetka firm raportujących problem w badaniach ankietowych - wskazują. Według danych Google liczba obywateli Ukrainy szukających pracy w Polsce wzrosła pięciokrotnie.

W lutym wzrost produkcji sprzedanej - w cenach stałych - odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu. Według wstępnych danych w lutym 2022 r. w stosunku do lutego 2021 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 60%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 34,3%, w produkcji metali - o 33,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 32,9%., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 27,3%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 26,4%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 24,6%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 24,2%., wyrobów z metali - o 21,6%.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z lutym 2021 r. wystąpił w 5 działach, w tym w produkcji urządzeń elektrycznych o 4%.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka