• +48 533 367 799

Krajowa Administracja Skarbowa od 2017 r.

KAS będzie połączeniem Służby Celnej, skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej.

Krajowa Administracja Skarbowa od 2017 r.

    Podczas posiedzenia sejmu, które miało miejsce 21 października, posłowie przegłosowali wprowadzenie w życie ustawy powołującej Krajową Administrację Skarbową od stycznia 2017 r. Senatorowie zadecydowali jednak, że reforma zacznie obowiązywać nie z początkiem 2017 r., a dopiero od 1 marca. Teraz poprawki Senatu ponownie trafiły do Sejmu. Jedno jest pewne – Krajowa Administracja Skarbowa powstanie w przyszłym roku. Powstanie KAS ma przede wszystkim zwiększyć wpływy do budżetu państwa poprzez uszczelnienie systemu podatkowego.
    Reforma służb skarbowych i celnych ma służyć lepszemu skoordynowaniu ich prac. Dzięki niej możliwe będzie zmniejszenie luki w VAT oraz ograniczenie tzw. szarej strefy. Luka budżetowa z roku na rok staje się coraz większa, w Polsce wynosi ona ok. 26 procent, podczas gdy w krajach zachodnich waha się od 4 do 15 procent. Największy problem stanowi pobór podatku VAT z nieściągalności, z którego budżet traci miliony. Dzięki wprowadzeniu Krajowej Administracji Skarbowej egzekucje podatkowe mają być skuteczniejsze a ściągalność budżetowa ma się stać możliwie jak największa.
    KAS będzie podporządkowana ministrowi finansów, jej szefem zostanie wiceminister finansów. Na jego wniosek będzie powoływany dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który (podobnie jak dyrektor Izby Administracji Skarbowej oraz dyrektor Centrum Informatyki Krajowej Administracji Skarbowej) będzie musiał spełniać określone kryteria: posiadanie kompetencji kierowniczych oraz co najmniej 5-letni staż pracy. Podczas prac nad projektami KAS w komisji wprowadzono dodatkowe zmiany. Jedna z nich zakłada, że szefem KAS nie będzie mogła być osoba współpracująca wcześniej ze służbami PRL-u.
    Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej nie oznacza, że Służba Celna zostanie ostatecznie zlikwidowana. Powołane zostaną urzędy celno-skarbowe. Centralny urząd będzie miał liczne kompetencje w zakresie prawa celnego i fiskalnego. Zmiany mają ograniczyć biurokrację. Na chwilę obecną funkcjonują izby i urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej oraz izby i urzędy celne. Po zmianach powstaną izby administracji skarbowej, którym podlegać będą urzędy skarbowe oraz urzędy celno-skarbowe.

DR

Podobne artykuły

Wyszukiwarka