• +48 533 367 799

Polski Ład: Przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania

Był to główny postulat ze strony małego biznesu podczas konsultacji społecznych.

Polski Ład: Przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania

Przedsiębiorcy będą mogli jednak zmienić formę opodatkowania także w trakcie trwania roku podatkowego. Korektę Polskiego Ładu zapowiedział podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń.

24 marca rząd zapowiedział w ramach naprawiania Polskiego Ładu m.in. obniżkę stawki PIT z 17 do 12%, likwidację ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podczas konsultacji społecznych mali przedsiębiorcy przypominali, że do 20 lutego musieli wybrać formę opodatkowania, ale po zmianie zasad wcale nie musi być już ona dla nich opłacalna.

Rząd postanowił zezwolić na zmiany także w roku podatkowym. — Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku — wyjaśnił Artur Soboń. Jak zaznaczył, w kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku będzie możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

Czas do 30 kwietnia będzie zarówno terminem rozliczenia się przedsiębiorców z fiskusem, jak i na ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia rocznego.

— Myśmy tego pierwotnie nie zaproponowali dla przedsiębiorców, wskazując na to, iż wszyscy w lutym, którzy dokonali takiego wyboru, niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonali, są na tych zmianach do przodu, te zmiany są dla nich bardziej korzystne niż to, co obowiązuje dzisiaj. To był nie tylko wymóg konstytucyjny, bo zmiany w roku podatkowym można dokonywać wyłącznie na korzyść bądź neutralnie dla podatnika, ale przede wszystkim nasza oferta dla przedsiębiorców w tym trudnym czasie — tłumaczył Artur Soboń.

— Przedsiębiorcy chcący przejść z ryczałtu na skalę od 1 lipca, będą mogli zgłosić taki zamiar do 22 sierpnia i prowadzić księgi pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku; drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę. Ci przedsiębiorcy, którzy dzisiaj nie chcą wstecz zmieniać tego, w jaki sposób prowadzić księgi, w jaki sposób obliczyć podatek i składki, tylko chcą to zrobić od 1 lipca i w zaliczkach już rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia i będą oni mogli prowadzić księgi pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku; drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o tą zmianę, której dokonali, czyli przeszli z ryczałtu na skalę — wyjaśnił wiceminister.

— Ma to oczywiście swoje wady i zalety, bo nie trzeba się cofać z księgowością, natomiast wadą jest to, że nie ma tych bonusów, które istnieją przy wspólnym rozliczeniu rocznym, więc to jest wybór, to jest fakultatywny wybór, którego przedsiębiorca może dokonać — dodał Artur Soboń.

fot. Krystian Maj/KPRM
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka