• +48 533 367 799

ZUS zintensyfikował kontrole przedsiębiorców

W I kwartale 2022 r. ZUS przeprowadził 7302 kontrole płatników składek. W analogicznym okresie 2021 r. było ich tylko 168.

ZUS zintensyfikował kontrole przedsiębiorców

Od stycznia do marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 7302 kontroli płatników składek. To o ponad 4000% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 168. Ostatnio najwięcej takich działań podjęły oddziały Warszawa I, Kraków oraz Lublin, a najmniej – Słupsk, Piła i Gorzów Wielkopolski.

Na początku 2021 r. symboliczna liczba kontroli miała związek z epidemią koronawirusa. – W ubiegłym roku firmy miały mnóstwo problemów, m.in. nieobecności pracowników związane z chorobą i kwarantanną czy zerwane łańcuchy dostaw. To nie był dobry moment na kontrole ZUS-u, bo one tylko powodowałyby stany napięć. Warto jednak przypomnieć, że w przyszłości im więcej będziemy mieli samokontroli, tym mniejsza będzie potrzeba kontroli zewnętrznej. Nie można tolerować łamania prawa, bo bezkarność powoduje, że zjawisko nieprzestrzegania przepisów się rozlewa – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były członek Rady Nadzorczej ZUS-u.

Uwzględniając dane z 43 oddziałów ZUS-u, widać, że w pierwszym kwartale br. najwięcej kontroli płatników składek przeprowadziła Warszawa I – 308 (w I kw. ub.r. – 0). Dalej plasuje się Kraków – 307 (4), Lublin – 307 (7), Gdańsk – 281 (0) oraz Toruń – 277 (11). Natomiast na końcu listy znajduje się Słupsk – 53 (3), Piła – 58 (3), Gorzów Wielkopolski – 67 (1), Siedlce – 79 (0) oraz Sosnowiec – 83 (0). Ponadto najniższy tegoroczny wynik zanotowany w Słupsku jest większy od najwyższego w I kwartale 2021 r., który wystąpił w Opolu. Od stycznia do marca 2021 r. 14 oddziałów nie przeprowadziło żadnej kontroli w tym zakresie, a w czterech przypadkach wynik jest dwucyfrowy (od 10 do 17). Różnice wynikają z potencjału i liczby przedsiębiorstw w poszczególnych regionach.

Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz, kiedyś pojawił się pomysł, żeby nie kontrolować przedsiębiorców zatrudniających poniżej 10 osób, bo ewentualne nieprawidłowości są niewielkie, jednak poczucie bezkarności powoduje upowszechnianie się złych zachowań. Według eksperta kontrole powinny być jednak możliwie mało uciążliwe i odbierane jako sprawiedliwe. Inaczej należy spojrzeć na wykroczenie wynikające z niejasności przepisów niż na oczywiste łamanie prawa i w dodatku w sytuacji recydywy. Trzeba też zadbać o jednoznaczność i stabilność regulacji dotyczące ubezpieczeń społecznych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka