• +48 533 367 799

Sektor MMŚP w Polsce w nie najlepszej kondycji

Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy. Najlepiej radzą sobie średnie firmy.

Sektor MMŚP w Polsce w nie najlepszej kondycji

Sytuacja mikro-, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw poprawiła się w porównaniu do 2020 r., ale nadal nie są one w najlepszej kondycji. Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy.

– Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm mierzący nastroje przedsiębiorców wyniósł w badanym okresie 93,9 pkt. To lepiej niż w poprzednim badaniu, jednak do rekordowego wyniku 102,6 pkt za 2019 r. jeszcze dużo brakuje. Zaobserwowano duży wzrost wskaźnika w województwach: lubuskim (+4,61 pkt), warmińsko-mazurskim (+4,30 pkt), podlaskim (+3,75 pkt) oraz wielkopolskim (+3,45 pkt). Przedsiębiorcy także lepiej oceniają stan polskiej gospodarki oraz ogólnie sytuację w swojej branży – stwierdza Bank Pekao w "Raporcie o sytuacji mikro-, małych i średnich firm w latach 2021-2022". Autorzy przeprowadzili prawie 7 tys. rozmów z przedsiębiorcami, każdemu zadając taki sam zestaw pytań, np. o presję na zwiększenie wynagrodzeń ze strony pracowników albo o plany na przyszłość.

Zwrócono uwagę, że po osiągniętym w 2019 r. rekordowym wyniku 102,6 pkt. (na skali 50-150 pkt) rezultat za 2020 r. spadł poniżej "neutralnego" progu 100 pkt. i wyniósł 91,4 pkt. Gospodarka po początkowym okresie szoku i gorączkowego dostosowywania się do nowej rzeczywistości mogła zacząć nadrabiać straty dopiero w kolejnym roku. W poprzednim raporcie Bank Pekao szacował, że ogólny wskaźnik koniunktury za 2021 r. dla tej grupy firm miał osiągnąć wartość 94,5 pkt.

– Faktyczny wynik – 93,9 pkt – jest potwierdzeniem słuszności tych prognoz, ale jednocześnie sygnałem, że sektor MMŚP w Polsce nie znajduje się w najlepszej kondycji. Przedsiębiorcy nieco bardziej optymistycznie spoglądają jednak w przyszłość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury na kolejne 12 miesięcy wyniósł 95,7 pkt., podczas gdy za ostatnie 12 miesięcy (przedsiębiorcy porównują dzisiejszą sytuację do tej sprzed roku) wyniósł zaledwie 92,0 pkt – oceniono w raporcie.

Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy. Najlepiej radzą sobie średnie firmy, które jako jedyne wybiły się powyżej poziomu neutralnego, uzyskując 101,6 pkt. W przypadku małych firm jest to 94,4 pkt., a mikrofirm – 93,8 pkt.

– Trudna sytuacja zawsze może być postrzegana jako wyzwanie prowadzące do wypracowania nowych rozwiązań. Dlatego tym bardziej doceniamy udział tak licznej grupy przedsiębiorców w opracowaniu raportu. Pogłębione wywiady składające się z pytań otwartych pozwoliły nam lepiej zrozumieć sytuację sektora MMŚP w Polsce i stanowią doskonałe dopełnienie do zebranych przez nas danych ilościowych – powiedziała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao, zarządzająca Pionem Bankowości Przedsiębiorstw.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka