• +48 533 367 799

Młodzi pracownicy najmniej zadowoleni z wykonywanych obowiązków

Nawet osoby nieszukające nowego miejsca zatrudnienia są otwarte na przyjęcie ciekawych ofert pracy – aż 92% reprezentantów pokolenia wchodzącego na rynek pracy deklaruje, że rozważyliby ofertę ciekawej pracy, jeśli pojawiłaby się w najbliższych miesiącach.

Młodzi pracownicy najmniej zadowoleni z wykonywanych obowiązków

40% osób w wieku 18-24 lat i 44% w wieku 24-34 lat deklaruje, że często odczuwają znużenie bieżącymi zadaniami w miejscu zatrudnienia. Z tego powodu szukają nowej pracy. Ponadto ponad połowa badanych z obu grup często lub bardzo często wyczekuje z niecierpliwością zakończenia dnia pracy.

Badanie Festiwalu Pracy Jobicon i Pracuj.pl pokazuje, że osoby młode wykazują najniższe zadowolenie z wykonywanej pracy. Najmniej usatysfakcjonowani są przedstawiciele generacji Z – 56% z nich lubi wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Nieco lepiej wygląda sytuacja przedstawicieli generacji Y, w której 59% deklaruje, że czerpie przyjemność z wykonywania swoich zawodowych zdań.

Eksperci serwisu zapytali także przedstawicieli obu grup o negatywne lub trudne uczucia, które towarzyszą wykonywaniu przez nich codziennej pracy. Ponad połowa badanych z obu grup często lub bardzo często wyczekuje z niecierpliwością zakończenia dnia pracy. Ponadto przynajmniej 4 na 10 z nich odczuwa podczas wykonywania obowiązków zmęczenie bieżącymi zadaniami oraz chęć odcięcia się od myśli na ich temat, a ok. 1/3 ma często poczucie przeładowania obowiązkami, odczuwa niechęć do rozpoczęcia nowego dnia pracy, a nawet deklaruje potrzebę dłuższej przerwy zawodowej.

Zarówno osoby z generacji Z, jak i Y podobnie często szukają nowych możliwości na rynku. Według badania w przypadku obu generacji prawie połowa respondentów rozgląda się obecnie aktywnie za nowym miejscem zatrudnienia – odpowiednio 46% i 45%. To wyniki wyższe od średniej dla wszystkich badanych, która wynosi 38%. Nawet osoby nie szukające nowego miejsca zatrudnienia są otwarte na przyjęcie ciekawych ofert pracy – aż 92% reprezentantów pokolenia wchodzącego na rynek pracy deklaruje, że rozważyliby ofertę ciekawej pracy, jeśli pojawiłaby się w najbliższych miesiącach. Wśród millenialsów jest to 87%.

Z jakich powodu najmłodsze grupy pracowników chcą zmienić pracę? Najważniejszą przyczyną jest dążenie do wyższych zarobków, jednak w generacji Y dostrzegalne są również efekty refleksji nad karierą po pierwszych latach pracy – 36% jej przedstawicieli chce zmienić pracę ze względu na brak możliwości rozwoju lub awansu, a kolejne 35% czuje się niedocenione w obecnym miejscu zatrudnienia. Z kolei zarówno badani z generacji Z (24%), jak i millenialsi (22%) są szczególnie często motywowani chęcią zmiany wykonywanego zawodu czy opuszczenia obecnej branży.

– Wyniki naszego badania podkreślają skalę wyzwania, z jakim mierzą się zarówno pracownicy z generacji Z i Y, jak i zatrudniający ich pracodawcy. To pokolenia ambitne, dobrze wykształcone i biegłe cyfrowo, które ma duże atuty pozwalające rozwijać kariery. Z drugiej jednak strony skala i intensywność zmian świata pracy w ostatnich latach sprawia, że te grupy, znajdujące się na pierwszym etapie swoich karier, są szczególnie narażone na wypalenie czy trudności mentalne – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka