• +48 533 367 799

Osoba z niepełnosprawnością i wykształceniem wyższym ma 70% szans na pracę

Na przestrzeni ostatnich 9 lat współczynnik osób z niepełnosprawnościami poszukujących pracy z 70% zmniejszył się do ponad 50% – to oznacza, że osoby, które chcą być aktywne zawodowo, coraz częściej znajdują zatrudnienie.

Osoba z niepełnosprawnością i wykształceniem wyższym ma 70% szans na pracę

W przypadku osób z niepełnosprawnościami zależność między edukacją i szansami na zatrudnienie jest większa niż u osób bez takich ograniczeń. – U osób z niepełnosprawnościami uzyskujących wykształcenie wyższe szansa na zatrudnienie wzrasta do prawie 70%, a u osób gorzej wykształconych ten odsetek nie przekracza kilkunastu procent, w zależności od kierunku kształcenia – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podczas konferencji "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy" poświęconej zagadnieniom aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Jego zdaniem w ostatnich latach można zaobserwować rosnące zaangażowanie świata akademickiego w kraju w likwidowanie barier, jakie osoby z niepełnosprawnościami napotykały na uczelniach. – Świat akademicki szuka rozwiązań dotyczących tego, gdzie człowiek z niepełnosprawnością może się kształcić i jakich technologii używać, aby go w tym wesprzeć – zaznaczył. Dodał, że już w samym podejściu do niepełnosprawności nastąpiła w ostatnich latach daleko idąca zmiana – z modelu medycznego na model oparty o prawa człowieka, wynikający z konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. – W tej chwili sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy nie ulega pogorszeniu. Fakt, że podmioty zatrudniające większą liczbę takich osób, są beneficjentami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i otrzymują zachęty finansowe sięgające nawet 75% wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, w znacznym stopniu stabilizuje tę sytuację – zauważył.

Podobne obserwacje ma Hubert Gęsiarz, prezes Fundacji Łódź Akademicka organizującej konferencję. – Osoba z wykształceniem i kompetencjami jest wyśmienitym kandydatem do zatrudnienia. Jeśli uda nam się za pomocą szkoleń i studiów te kompetencje rozwinąć, pracodawcy są otwarci, aby zatrudniać więcej osób z niepełnosprawnościami. Na przestrzeni ostatnich 9 lat współczynnik osób z niepełnosprawnościami poszukujących pracy z 70% zmniejszył się do ponad 50%. To oznacza, że osoby, które chcą być aktywne zawodowo, coraz częściej znajdują zatrudnienie – zaznaczył.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka