• +48 533 367 799

Wskaźnik pracujących osób z niepełnosprawnościami ma wzrosnąć do 40%

Przedsiębiorcy chętnie zatrudniliby osoby niepełnosprawne, ale w ich ocenie często nie chcą pracować, bo boją się stracenia różnego rodzaju świadczeń. Osoby z niepełnosprawnościami wskazują na coś odwrotnego, że to przedsiębiorcy nie stwarzają przestrzeni i warunków do tego, aby taką pracę mogli oni podjąć.

Wskaźnik pracujących osób z niepełnosprawnościami ma wzrosnąć do 40%

– Chcemy znacząco podnieść wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami – zapowiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. W jego ocenie możliwe jest, aby do 2030 r. wzrósł on z ok. 30% do 40%.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej uczestniczył w forum "Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami" w Inowrocławiu. – To wyjątkowa rzecz, że u państwa w województwie ten temat jest podejmowany na takim poziomie. Jesteśmy w sytuacji, w której mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Postawiliśmy sobie, jako rząd, ambitny cel, który zapisaliśmy w "Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030", żeby ten wskaźnik znacząco podnieść. On teraz wynosi ok. 30%, a my go chcemy podnieść do 40% W moim przekonaniu jest to możliwe – przekonywał.

Ocenił, że kilka elementów decyduje o jakości rynku pracy, o tym, czy osoby z niepełnosprawnością znajdują na nim swoje miejsce. – Jedna rzecz to cała polityka świadczeń i możliwości ich łączenia z pracą. Druga rzecz to polityka wspierania pracodawców i jak wygląda ten rynek oraz jakie stanowiska są dostępne dla osób niepełnosprawnych, a także jak wygląda ścieżka rozwoju zawodowego. Jako rząd podjęliśmy próbę przedefiniowania zadań, które stają przed PFRON-em. To ma być coś więcej niż instytucja zajmująca się pieniędzmi. Ma być to agencja, która w najszerszy możliwy sposób oddziałuje i poprawia jakość życia osób z niepełnosprawnościami – podkreślił.

Zdaniem Pawła Wdówika ogromnym obszarem, w którym powinny zajść zmiany, jest cała sfera administracji publicznej. Dodał, że nawet w ministerstwach są nadal ogromne problemy z odpowiednią liczbą zatrudnianych osób z niepełnosprawnościami.

Jak zaznaczył wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniliby osoby niepełnosprawne, ale w ich ocenie często nie chcą pracować, bo boją się stracenia różnego rodzaju świadczeń. Dodał, że osoby z niepełnosprawnościami wskazują na coś odwrotnego, że to przedsiębiorcy nie stwarzają przestrzeni i warunków do tego, aby taką pracę mogli oni podjąć. – Mamy dwie grupy, które mówią o troszeczkę innych problemach i dobrze by było, aby się w pewnym miejscu spotkały. Także dlatego zorganizowaliśmy to dzisiejsze spotkanie. Mam nadzieję, że będziemy umieli stworzyć odpowiednią przestrzeń dla obu stron – wskazał wojewoda.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka