• +48 533 367 799

Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej?

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wprowadzenie instytucji składki stałej, obliczonej od 1/12 postawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym dokumencie rozliczeniowym obejmującym rozliczenie składki rocznej.

Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej?

1 stycznia 2024 r. mają zostać wprowadzone nowe zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Aktualnie prowadzone są prace nad propozycjami uproszczenia ustalenia miesięcznej składki.

Pracodawcy złożyli do tej pory wiele skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z problemami dotyczącymi ustalania wysokości składki zdrowotnej. Ten zainterweniował u Ministra Zdrowia. – Oprócz tego, że samo ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest w praktyce bardzo skomplikowane, to skutkiem zmian jest, że niektórzy przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną od wyższej podstawy niż podatek dochodowy. Takie sygnały ostatnio pojawiają się także w mediach – zauważył RPO.

Jak można przeczytać w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interwencję, prowadzone są prace nad propozycjami uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej. Aktualnie prowadzone są konsultacje społeczne ze środowiskiem księgowych. Z ich strony padła propozycja, by jeden z parametrów podatkowych, np. kwotę dochodu przedsiębiorcy wskazywaną w PIT-B, uczynić podstawą wymiaru składki zdrowotnej.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym takie rozwiązanie nie jest możliwe do zrealizowania. Jak tłumaczy resort, różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych a podstawą wymiaru składki w ubezpieczeniu zdrowotnym generują przepisy prawa, z których część została wprowadzona do regulacji Polskiego Ładu.

– Ministerstwo Zdrowia zaproponowało odmienny sposób uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej, tj. wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. instytucji składki stałej, obliczonej od 1/12 postawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym dokumencie rozliczeniowym obejmującym rozliczenie składki rocznej – informuje Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.

Jednocześnie, jak informuje MZ, wspólnie z Ministerstwem Finansów analizowane są inne możliwości, które w konsekwencji mogą uprościć obliczanie podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz przybliżenia jej do podstawy opodatkowania w podatku PIT. – Przedmiotem analizy jest również możliwość wprowadzenia do regulacji składki zdrowotnej rozwiązań zbliżonych do rozliczania straty lub zatorów płatniczych w PIT, jednakże wstępne wyniki już teraz pozwalają na stwierdzenie, że wprowadzenie takich rozwiązań jeszcze bardziej skomplikuje sposób ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia ściśle współpracuje w tym zakresie z Ministerstwem Finansów i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także konsultuje kierunku ewentualnych zmian normatywnych ze stroną społeczną – wyjaśnia Michał Dzięgielewski.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka