• +48 533 367 799

Przybyło ofert pracy, ale jest ich mniej niż rok temu

W styczniu przybyło wakatów we wszystkich szerokich grupach zawodowych, przy czym stosunkowo najwięcej dla pracowników fizycznych i przedstawicieli sektora usług.

Przybyło ofert pracy, ale jest ich mniej niż rok temu

W styczniu w Polsce przybyło ofert pracy, nadal jednak ukazuje się ich mniej niż przed rokiem. Największe spadki odnotowano dla zawodów mocno uzależnionych od koniunktury gospodarczej, m.in. w nieruchomościach i HR.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazuje na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. W styczniu wskaźnik wzrósł do 317,7 pkt., w grudniu było 309,5 pkt., z kolei w styczniu 2022 r. odnotowano 376,7 pkt.

Jak podkreślili analitycy, początek roku zaczął się od korekty, którą należy jednak traktować jako niewielki wzrost na tle ogólnych spadków. – Niemal od połowy ubiegłego roku liczba obserwowanych na stronach portali internetowych ogłoszeń o zatrudnieniu maleje. Obecnie we wszystkich grupach ofert pracy ukazuje się mniej niż przed rokiem. Największe spadki notujemy dla zawodów mocno uzależnionych od koniunktury gospodarczej: w nieruchomościach, zarządzaniu osobami ludzkimi oraz zawodach związanych z rozwojem przedsiębiorstw – zauważyli. Dodali, że pozostają jeszcze nieliczne zawody, w przypadku których liczba wakatów nie zmalała rok do roku. Wymienili branżę bankową, zawody związane z zaopatrzeniem w firmach i administrację teleinformatyczną.

Eksperci zwrócili uwagę, że pogorszenie koniunktury gospodarczej na świecie, dodatkowo nasilone agresją zbrojną w Ukrainie, nadal pozostaje główną przyczyną obecnych spadków. – Wysokie stopy procentowe i rosnące koszty obsługi długu, utrzymująca się na wysokim poziomie rekordowa inflacja, wysokie ceny surowców, w tym energetycznych i kosztów pracy – to tylko część tych wyzwań, z którymi na co dzień boryka się sektor prywatny. Wszystkie te czynniki pozwalają przypuszczać, że w najbliższej przyszłości będą towarzyszyły dalszemu kurczeniu się popytu na pracę. Sytuacja może zostać nasilona wzrostem bezrobocia na skutek zwolnień grupowych, o których z początkiem roku coraz częściej mówiono, zwłaszcza za granicą – podkreślili analitycy.

Według barometru w styczniu w skali miesiąca przybyło wakatów we wszystkich szerokich grupach zawodowych, przy czym stosunkowo najwięcej dla pracowników fizycznych i przedstawicieli sektora usług. W dłuższej perspektywie liczba ofert kurczy się niemal wszędzie. We wszystkich czterech szerokich grupach liczba ogłoszeń o zatrudnieniu zmalała do poziomu poniżej wartości ubiegłorocznej. Nieco wolniej ubywa ich w usługach, zaś szybciej – w zawodach wymagających wykształcenia ścisłego lub technicznego.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka