• +48 533 367 799

Zwolnienia lekarskie i bezpłatne urlopy to niższa emerytura

Choć zasadniczo to okresy składkowe decydują o wysokości świadczenia emerytalnego, w niektórych sytuacjach również okresy nieskładkowe mogą przyczynić się do jego zwiększenia

Zwolnienia lekarskie i bezpłatne urlopy to niższa emerytura

– Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo – w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, co ma wpływ na wysokość przyszłych emerytur. Najważniejsze jest to, ile pieniędzy zgromadziliśmy na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS.

Gdy ZUS wylicza wysokość emerytury lub renty, uwzględnia czas aktywności zawodowej i przebywania na zwolnieniach, pobierania zasiłków oraz innych świadczeń. – Podczas obliczania wysokości emerytury pomijamy okresy nieskładkowe, czyli takie, w czasie których na indywidualne konto nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne. Dlatego warto wiedzieć, że składki na ubezpieczenie emerytalne nie płyną do ZUS wtedy, gdy nie pracujemy, czyli jesteśmy na przykład na zwolnieniu lekarskim lub bezpłatnym urlopie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Do okresów nieskładkowych należy zaliczyć m.in. okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. – Dostajemy wprawdzie zasiłek chorobowy, ale nie jest on „oskładkowany”, czyli w czasie e-ZLA na konto emerytalne nie wpływa nic – dodaje rzeczniczka. Tak samo jest, gdy jesteśmy na zasiłku opiekuńczym oraz świadczeniu rehabilitacyjnym, zasiłku przedemerytalnym i świadczeniu przedemerytalnym, a także udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy zasiłki dla osób bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe oraz stypendia.

Choć zasadniczo to okresy składkowe decydują o wysokości świadczenia emerytalnego, w niektórych sytuacjach również okresy nieskładkowe mogą przyczynić się do jego zwiększenia. Należy bowiem pamiętać, że okresy nieskładkowe zostaną zaliczone do ogólnego stażu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udokumentowanych okresów składkowych. Wyjątek stanowią okresy urlopów wychowawczych i przerw na wychowywanie dzieci do 4. roku życia w wymiarze do 6 lat, które nie podlegają ograniczeniu do 1/3 i są obliczane – do ustalenia kapitału początkowego – jako okresy składkowe. Zatem podczas ustalania prawa do świadczenia emerytalnego okresy składkowe brane są pod uwagę w pełnym wymiarze, to znaczy tyle, ile rzeczywiście trwały, natomiast okresy nieskładkowe tylko w wysokości nieprzekraczającej 1/3 łącznej wysokości okresów składkowych. Dzięki temu rozwiązaniu osoby studiujące mogą liczyć na doliczenie czasu studiów do ogólnego stażu, jeśli nie przekroczy on 1/3 wysokości tych składkowych.

Jak przekonuje Iwona Kowalska-Matis, dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, co roku waloryzowane oraz statystyczna średnia długość życia się skraca – co oznacza, że podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura.

Najwyższą emeryturę w woj. dolnośląskim – 26 tys. zł – dostaje lekarz, mieszkaniec Wrocławia, po 54 latach pracy w zawodzie. Z kolei 19 groszy emerytury płynie co miesiąc do mieszkanki Wałbrzycha, która przepracowała w swoim życiu tylko pół roku na umowie zlecenia. – Osoby, które dostają wysokie emerytury, to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat. Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie śpieszenie się z przejściem na emeryturę – wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury można poznać, logując się na swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Co roku ZUS przygotowuje podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia. Należy wejść w „Panel ubezpieczonego”, a po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”. Rzeczniczka zachęca także do skorzystania z nowego kalkulatora emerytalnego, który pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. – Z naszych symulacji wynika, że każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10 15% – podkreśla Iwona Kowalska-Matis.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka