• +48 533 367 799

Projekt ustawy o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców trafi do Sejmu

Zdaniem FPP przedsiębiorcy, którzy wypiszą się z systemu emerytalnego, zawsze będą narażeni na ryzyko, że będą żyć na emeryturze dłużej, niż pozwolą im na to zgromadzone przez siebie oszczędności.

Projekt ustawy o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców trafi do Sejmu

W połowie kwietnia zakończyła się zbiórka 100 tys. podpisów obywatelskich pod projektem ustawy, która ma wprowadzić dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Postulat prawa wyboru przy płaceniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe pojawia się wielokrotnie w trakcie dyskusji o konieczności systemowych zmian legislacyjnych. Przedsiębiorcy, zwłaszcza przedstawiciele małych firm, często woleliby opłacać komercyjne ubezpieczenie zamiast ZUS-u. Jak można było przeczytać w dokumencie przygotowanym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, „zmiany proponowane w ustawie wpłyną pozytywnie na rozwój przedsiębiorczości w Polsce poprzez zlikwidowanie barier finansowych dla zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej przez początkujących, mikro i najmniej zarabiających przedsiębiorców”. Ponadto „dobrowolność opłacania składki społecznej zmniejszy również zjawisko prowadzenia działalności w szarej strefie, a więc uzyskiwania dochodów nieopodatkowanych pozostających poza kontrolą państwa”.

Projekt ustawy został zainicjowany i stworzony przez przedsiębiorców zrzeszonych w organizacjach członkowskich Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Komitet na zebranie 100 tys. podpisów miał czas do połowy kwietnia. Projekt nie wpłynął jednak do Sejmu. Oznacza to, że nie udało się zebrać wystarczającej liczby podpisów. Mimo to trafi do Sejmu – jako projekt poselski.

Przeciwna wprowadzeniu dobrowolności podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu przez przedsiębiorców jest Federacja Przedsiębiorców Polskich. Jak zaznacza, przedsiębiorcy, którzy wypiszą się z systemu emerytalnego, zawsze będą narażeni na ryzyko, że będą żyć na emeryturze dłużej, niż pozwolą im na to zgromadzone przez siebie oszczędności. W takim przypadku staną się klientami pomocy społecznej, a na ich utrzymanie z płaconych przez siebie podatków będzie musiała łożyć reszta społeczeństwa, która zabezpieczyła swoje emerytury dzięki płaceniu składek przez całe życie zawodowe. – Stanowczo sprzeciwiamy się nieprzemyślanej propozycji tzw. dobrowolnego ZUS-u, który demontowałyby system emerytalny w Polsce, na dłuższą metę tworząc ogromne problemy społeczne. Zamiast tego proponujemy rzetelną dyskusję na temat reformy zasad ustalania podstawy wymiaru składek oraz systemowego wsparcia małych przedsiębiorców w okresie kryzysu energetycznego. Nie ulega wątpliwości, że w obecnym niestabilnym otoczeniu gospodarczym, naznaczonym wysokimi cenami energii, dużą presją kosztową oraz słabnącym popytem, sytuacja finansowa wielu drobnych przedsiębiorców istotnie się pogarsza, co zagraża ich dalszemu istnieniu na rynku. Jednak państwo dysponuje znacznie lepszymi narzędziami ich wspierania niż umożliwienie im wypisania się z systemu emerytalnego – podkreślał Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

Czytaj także: Rzecznik MŚP: ZUS to największa kula u nogi małych firm

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka