• +48 533 367 799

Mikroprzedsiębiorstwa planują więcej zwolnień niż duże firmy

Na nowych pracowników jest otwarta głównie branża budowlana i usługowa. Wiąże się z ich sezonowością i zwiększeniem liczby pracowników w sezonie letnim.

Mikroprzedsiębiorstwa planują więcej zwolnień niż duże firmy

W ciągu trzech najbliższych miesięcy nieco więcej przedsiębiorców planuje zwalniać (12%), niż zatrudniać (11%) pracowników – wynika z "Miesięcznego Indeksu Koniunktury" Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednak biorąc pod uwagę wielkość firmy deklarującej zwolnienia, okazuje się, że że o redukcji zatrudnienia myślą zdecydowanie częściej mikroprzedsiębiorstwa (15%) niż duże przedsiębiorstwa (4%). – Nie należy zatem spodziewać się dużej liczby pracowników tracących pracę, wręcz przeciwnie, z deklaracji dużych firm wynika, że 21% planuje zwiększenie zatrudnienia – wskazują analitycy. Na nowych pracowników jest otwarta głównie branża budowlana (19%) i usługowa (14%). Wiąże się z ich sezonowością i zwiększeniem liczby pracowników w sezonie letnim.

Plany dotyczące redukcji w kolejnych trzech miesiącach o więcej niż 10% załogi zadeklarowało 5% firm badanych w czerwcu. Zmniejszenie zatrudnienia o mniej niż 10% planuje natomiast 7% badanych. Zwalniać więcej niż co dziesiątego pracownika zamierza 9% firm produkcyjnych i 9% budowlanych. Natomiast zwolnienia na mniejszą skalę, do 5% załogi, zamierza przeprowadzić 4% firm sektora TSL i 5% usługowych.

Natomiast jeśli chodzi o zwiększenie zatrudnienia, to na poziomie większym niż 10% dotychczasowej załogi planuje 3% badanych firm, a o mniej niż 10% deklaruje 8% przedsiębiorstw. Firmy budowlane wyróżniają się największym odsetkiem wskazań – 8% – na wzrost zatrudnienia powyżej 10%, natomiast co dziesiąta firma usługowa planuje zwiększenie zatrudnienia o więcej niż 5% ale mniej niż 10%. – W handlu nie spodziewamy się dużych rotacji pracowników – w tej branży 87% badanych firm chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie – wskazuje PIE.

Eksperci zwracają uwagę, że w czerwcu główną barierą prowadzenia działalności są koszty pracownicze – odpowiedział tak 71% firm. W sektorze produkcji wysoki odsetek wskazań na tę barierę (75%) przekłada się na plany zmniejszenia zatrudnienia – 9% firm planuje redukcję o więcej niż 10% załogi. Z badania wynika także, że dla 46% przedsiębiorstw niedostępność pracowników to silna bariera utrudniająca funkcjonowanie. Jest to najbardziej odczuwalne w sektorze budowlanym (53%), w którym najczęściej chcą zatrudniać więcej niż 10%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka