• +48 533 367 799

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników o niskich kwalifikacjach

Tendencję spadkową zaobserwowano m.in. w zawodach usługowych związanych z transportem i magazynowaniem ładunków, w handlu internetowym i informatyce.

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników o niskich kwalifikacjach

W czerwcu pojawiło się więcej ofert pracy dla pracowników z branży usługowej, a historyczne maksimum ogłoszeń dotyczy sektora hotelarsko-gastronomicznego. Przybyło też propozycji dla osób o niskich kwalifikacjach. Wynika tak z Barometru Ofert Pracy przygotowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, który wskazuje na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. W czerwcu nie zmienił on swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym w czerwcu więcej niż przed miesiącem ogłoszeń o zatrudnieniu było w regionach o niskiej stopie bezrobocia, czyli województwach pomorskim, mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim. W woj. lubelskim liczba wakatów pozostała na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. W pozostałych województwach wystąpiły spadki, przy czym największe w woj. opolskim, łódzkim i podkarpackim.

Jak wskazują autorzy barometru, wzrost liczby ofert pracy w czerwcu odnotowano dla zawodów usługowych. – Choć w ostatnich kilku miesiącach obserwowano dodatnie saldo zmian ogłoszeń o zatrudnieniu, ogólne tendencje w usługach, z pominięciem kilku kategorii ofert pracy, pozostają spadkowe – zauważają.

W najlepszej sytuacji są osoby wykonujące zawody o niskich kwalifikacjach, dla których od początku roku wakatów przybywa. Autorzy Barometru Ofert Pracy tłumaczą, że wynika to z mniejszej niż w zawodach wymagających znacznych kwalifikacji presji płacowej. Jak dodają, najwyraźniej skutki oddziaływania dekoniunktury obserwowano w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych – w czerwcu spadki te pogłębiły się.

Natomiast dobrze radzą sobie z obecnym schłodzeniem gospodarki m.in. zawody związane z marketingiem, bankowością, prawem i nieruchomościami. – W tych kategoriach ofert notujemy wyhamowanie tendencji spadkowych lub nawet niewielki wzrost – wskazują eksperci. Oceniają przy tym, że w branży nieruchomości może wystąpić ożywienie ze względu na lipcowy start nowego rządowego programu "Bezpieczny Kredyt 2%", którego celem jest wsparcie młodych Polaków w nabyciu pierwszych nieruchomości. – Oczekiwania co do powrotu na ścieżkę wzrostów są związane ze stanowiskami pracy dla specjalistów z minimalnym doświadczeniem zawodowym, które są związane na ogół z mniejszą presją płacową niż w przypadku doświadczonych pracowników – dodają. Wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych największe spadki dotyczą ofert skierowanych do zawodów o wysokich kwalifikacjach, w tym przede wszystkim w badaniach i rozwoju (R&D), handlu internetowym i informatyce. Tendencję spadkową zaobserwowano też w zawodach usługowych związanych z transportem i magazynowaniem ładunków. Drugi miesiąc z rzędu za to w branży hotelarsko-gastronomicznej liczba ogłaszanych ofert pracy osiąga historyczne maksimum – i to po wyłączeniu czynników sezonowych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka