• +48 533 367 799

17% firm planuje podnieść wynagrodzenia

Branżą, która najczęściej deklaruje zamiar podniesienia wynagrodzeń, jest budownictwo.

17% firm planuje podnieść wynagrodzenia

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wyniosło 7335,20 zł. To wzrost o 11,9% rok do roku. Oznacza to, że pierwszy raz od 11 miesięcy płace wzrosły szybciej niż inflacja – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wyniósł 11,5% w ujęciu rocznym. Wynagrodzenia poszły w górę w niemal wszystkich – 14 z 15 – sektorach PKD, a najwięcej w firmach zajmujących się "administrowaniem i działalnością wspierającą" – o 16,2%.

Jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, w ciągu najbliższych trzech miesięcy 17% firm planuje podnieść wynagrodzenia. 82% nie zamierza tego robić, a 1% planuje ich obniżkę. Podwyżki przeprowadzą w większości duże firmy – zadeklarowało tak 21% z nich. Wśród średnich jest to 14%. Mikro- i małe przedsiębiorstwa także będą podnosić wynagrodzenia (17%). O obniżkach wynagrodzeń nie myśli żadna duża badana firma oraz ok. 1-2% mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Branżą, która najczęściej deklaruje zamiar podniesienia wynagrodzeń, jest budownictwo (21%). Deklaracje podwyżek składają również firmy z branż: usługowej (19%), produkcyjnej (18%) i handlowej (17%). Większość firm planujących podwyżki zamierza podnieść pensje o 5-10% – szczególnie dużo jest ich w branży budowlanej – aż 14%. W usługach zwraca uwagę najwyższy odsetek (3%) firm, które zamierzają podnieść wynagrodzenia o ponad 10%. Najmniej firm, które planują podwyżkę wynagrodzeń, działa natomiast w branży TSL (8%). Jednocześnie z tej branży najczęściej pochodziły deklaracje o planach obniżek wynagrodzeń (3%).

Z analiz PIE wynika, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oznacza zwiększenie zdolności nabywczej konsumentów. Okazuje się też, że nastąpi dalszy wzrost wynagrodzeń na poziomie dwucyfrowym do 2024 r. Przewidywania te są zbieżne z lipcową projekcją NBP wskazującą na utrzymanie się podwyższonego tempa wzrostu wynagrodzeń nominalnych w gospodarce narodowej.

Także z badania "Plany Pracodawców" zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia płyną optymistyczne wiadomości dla pracowników – 34% firm planuje podwyżki w ciągu najbliższego półrocza i jest to widoczny wzrost – o 6 p.p. – względem tego samego okresu w ubiegłym roku. – Podwyżki w nadchodzących sześciu miesiącach (w zależności od respondenta okres kończył się między początkiem października i połową listopada) planował rekordowo wysoki dla majowych edycji badania odsetek pracodawców. Większość firm podwyższa wynagrodzenia w pierwszych miesiącach roku. Część pracodawców odwlekła więc moment podwyżki i teraz to nadrabia albo w drugiej połowie roku planuje drugą ich falę, np. obejmując tych, których wcześniej pominęła – skomentował Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i współtwórca podcastu "Ekonomia i cała reszta".

Czytaj także: Wynagrodzenia w czerwcu wzrosły szybciej niż inflacja

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka