• +48 533 367 799

Ulga w spłacie należności w ZUS bez opłaty prolongacyjnej tylko do 31 lipca

Płatnicy składek, którzy chcą skorzystać z rozłożenia zaległości w ZUS na raty lub odroczenia terminu płatności, mogą złożyć wniosek i do ostatniej chwili skorzystać z uprawnień, jakie dały przepisy covidowe.

Ulga w spłacie należności w ZUS bez opłaty prolongacyjnej tylko do 31 lipca

Do 31 lipca obowiązuje ulga w spłacie należności w ZUS bez opłaty prolongacyjnej. Od 1 sierpnia nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, które przewidywały na czas epidemii i zagrożenia epidemicznego wyjątki od zasad ogólnych. Tym, którzy chcą skorzystać z odroczenia terminu płatności składek bądź ich rozłożenia na raty na dotychczasowych zasadach, nie pozostało więc wiele czasu na złożenie wniosku.

ZUS przypomina, że rozwiązania z tzw. ustawy covidowej nie wygasły 1 lipca, ale mają zastosowanie przez kolejne 30 dni. Dzięki temu płatnicy składek, którzy chcą skorzystać z rozłożenia zaległości w ZUS na raty lub odroczenia terminu płatności, mogą złożyć wniosek i do ostatniej chwili skorzystać z uprawnień, jakie dały przepisy covidowe. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się z powrotem do naliczania przez ZUS opłaty prolongacyjnej. Od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg. – W przypadku rozłożenia należności na raty lub odroczenia terminu ZUS ustala opłatę prolongacyjną, która co do zasady wynosi 50% potencjalnych odsetek. Innymi słowy płatnik nie płaci w takim przypadku odsetek od składek, ale opłatę prolongacyjną, która jest niższa – tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 31 lipca jest ostatnim dniem, w którym można złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu i być zwolnionym z opłaty prolongacyjnej.

W przepisach covidowych wskazano, że w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2020 r. na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu nie nalicza się opłaty prolongacyjnej. Zatem skoro z dniem 1 lipca 2023 r. odwołano stan zagrożenia epidemicznego, to należy uznać, że 31 lipca jest ostatnim dniem, w którym można złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu i być zwolnionym z opłaty prolongacyjnej. Umowy zawarte na podstawie wniosków złożonych później będą wiązały się z koniecznością uiszczania opłaty prolongacyjnej.

Dodatkowo, zgodnie z ustawą o COVID-19, wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek (RDO) można złożyć do ZUS w okresie 30 dni następujących po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że płatnik po opłaceniu pełnej składki za dany miesiąc będzie mógł wystąpić z wnioskiem RDO najpóźniej do 31 lipca 2023 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka