Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce wyniosła na koniec 2022 r. nieco ponad milion. Oznacza to wzrost o 27,3% rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Udział obcokrajowców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5%. Spośród 1,004 mln pracujących w Polsce obcokrajowców 432,6 tys. stanowiły osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zagraniczni pracownicy pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy. Zarówno w styczniu, jak i w kolejnych miesiącach, a więc po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę oscylował wokół 73%. Drugą pod względem liczebności grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Białorusi, którzy na koniec 2022 r. stanowili 10,1% analizowanej populacji. Obywatele każdego z pozostałych państw stanowili po mniej niż 3% ogółu opisywanej grupy cudzoziemców.
Na koniec minionego roku mediana wieku wykonujących pracę obywateli Polski wyniosła 42 lata i była większa od mediany wieku cudzoziemców, która wyniosła 36 lat. W opisywanej grupie cudzoziemców mediana wieku obywateli Ukrainy wyniosła 37 lat i była o 2 lata wyższa od mediany wieku cudzoziemców z pozostałych państw. Jeśli natomiast chodzi o branże, to największa liczba obcokrajowców skupiała się w sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – około 244 tys. O ok. 71 tys. mniej pracowników było w sekcji przetwórstwo przemysłowe i o ok. 101 tys. mniej w sekcji transport i gospodarka magazynowa.
Czytaj także: Przybywa pracowników z Białorusi, Rosjan jest mniej
fot. freepik.com
oprac. /kp/