• +48 533 367 799

Barometr Ofert Pracy z najgorszym wynikiem od 2,5 roku

Wśród głównych przyczyn spadków jest zmniejszająca się aktywność pracodawców, w dużej mierze spowodowana złym stanem koniunktury gospodarczej krajowej i ogólnoświatowej oraz napięciem geopolitycznym.

Barometr Ofert Pracy z najgorszym wynikiem od 2,5 roku

We wrześniu wśród szerokich grup ofert pracy we wrześniu nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło jedynie dla pracowników fizycznych. We wszystkich pozostałych grupach wakatów ogłoszono mniej niż przed miesiącem. Na tle tych spadkowych tendencji widać wzrost odsetka ofert pracy hybrydowej.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, we wrześniu spadł do 282,5 pkt. z 295,1 pkt. w sierpniu tego roku. Po czterech miesiącach stosunkowo niewielkich zmian na rynku wakatów liczba ogłoszeń zmniejszyła się w największym stopniu od kwietnia tego roku, na skutek czego wartość wskaźnika spadła do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r. Jak wskazują autorzy, choć wakatów generalnie ubywa od ponad roku, na tle ubiegłych okresów dekoniunktury – jak kryzys finansowy i spadki covidowe – skala redukcji liczby ogłoszeń w porównaniu do wartości szczytowej jest mniejsza. Na tle tych spadkowych tendencji widać wzrost odsetka ofert pracy hybrydowej, a odsetek pracy zdalnej w wielu kategoriach wyraźnie spadł. We wrześniu wśród obserwowanych ogłoszeń o zatrudnieniu odsetek pracy hybrydowej był prawie dwukrotnie większy niż odsetek ofert home office.

We wrześniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia w porównaniu do ubiegłego miesiąca notowany jest we wszystkich województwach. Stosunkowo najgorsza sytuacja pod względem liczby zredukowanych ofert pracy zarówno w skali miesiąca, jak i ostatniego roku, utrzymuje się w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia. Wśród głównych przyczyn spadków jest zmniejszająca się aktywność pracodawców, w dużej mierze spowodowana złym stanem koniunktury gospodarczej zarówno krajowej, jak i ogólnoświatowej oraz napięciem geopolitycznym. Czynniki te działają na niekorzyść przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu nowych pracowników.

Z raportu wynika, że nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło jedynie dla pracowników fizycznych. Zawody te pozostają jedyną szeroką grupą, dla której liczba ogłoszeń rośnie – choć nieregularnie – przez cały 2023 r. We wszystkich pozostałych grupach wakatów ogłoszono mniej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie największe spadki wystąpiły w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych. Wrzesień był siódmym miesiącem w 2023 r., w którym liczba ogłoszeń zmalała w stosunku do poprzedniego okresu. W konsekwencji liczba ogłoszonych ofert pracy jest najniższa od dwóch lat.

Spadki odnotowano też dla przedstawicieli zawodów usługowych oraz wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych. Z kolei w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych ofert przybyło jedynie dla pracowników administracyjnych i zajmujących się obsługą klienta. – W grupie ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych we wrześniu ogłoszeń o zatrudnieniu ubyło niemal wszędzie. Ostro zanurkowała liczba ogłoszeń dla programistów. Duże spadki wystąpiły także dla pracowników zaplecza B+R oraz działów BHP – podano w raporcie. W zawodach usługowych wakatów było mniej niż przed miesiącem we wszystkich kategoriach. Relatywnie największe spadki wystąpiły w branży medialnej oraz edukacyjnej.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka