• +48 533 367 799

Spowolnienie gospodarcze przełoży się na wysokość płac zamiast wzrostu bezrobocia

Jeszcze w sierpniu eksperci oczekiwali, że stopa bezrobocia może wzrosnąć z uwagi na trzymiesięczne okresy wypowiedzenia pracowników będące konsekwencją drugiej, lipcowej podwyżki płacy minimalnej.

Spowolnienie gospodarcze przełoży się na wysokość płac zamiast wzrostu bezrobocia

Już trzeci miesiąc z rzędu bezrobocie stoi w miejscu. We wrześniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5%. Nominalnie liczba bezrobotnych zmalała i wynosiła 776 tys. osób. Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan ciepły wrzesień mógł się przyczynić do wydłużenia prac sezonowych, szczególnie w hotelarstwie i gastronomii. – Nie zmienia to jednak faktu, że stabilność bezrobocia przy tak słabnącej koniunkturze jest zaskakująca – zauważają.

GUS dodatkowo zrewidował w górę dane za trzy miesiące obecnego roku. Luty, kwiecień i czerwiec miały wyższą o 0,1 p.p. stopę bezrobocia niż sugerowały to bieżące odczyty. Nie wpływa to zbytnio na ogólną, bardzo dobrą sytuację na rynku pracy.

– Jeszcze w sierpniu oczekiwaliśmy, że stopa bezrobocia może wzrosnąć z uwagi na trzymiesięczne okresy wypowiedzenia pracowników będące konsekwencją drugiej, lipcowej podwyżki płacy minimalnej. Tak się jednak nie stało. Oznaczać to może, że rzeczywiście bezrobocie nie reaguje na tego rodzaju centralne zarządzanie wynagrodzeniami. Niezmiennie jednak twierdzimy, że spowolnienie w gospodarce będzie się przede wszystkim przekładało na wysokość płac. Innymi słowy – rynek będzie doświadczał osłabienia tempa wzrostu dynamiki wynagrodzeń – ocenia Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.

Październik zdaniem Lewiatana prawdopodobnie ponownie zakończy się wynikiem na poziomie 5%.

Czytaj także: Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka