• +48 533 367 799

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze powołanie nowego rządu

– Przedsiębiorcy, w tym inwestorzy, oczekują przywrócenia sprawnego działania instytucji państwa, w szczególności tych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, regulowanie i wspieranie gospodarki – pisze Rada Przedsiębiorczości.

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze powołanie nowego rządu

Rada Przedsiębiorczości skierowała apel do prezydenta RP i ugrupowań politycznych formujących nowy rząd. Podkreśla w nim konieczność jak najszybszego powołania nowego rządu, ponieważ przedsiębiorcy oczekują przywrócenia sprawnego działania instytucji państwa.

– Wynik wyborów 15 października 2023 r. stanowi wyraz woli wyborców dokonania zmiany władzy w Polsce. Wobec zewnętrznych zagrożeń wywołanych wojną w Ukrainie, zaostrzonej sytuacji na Bliskim Wschodzie, niestabilności rynków energii, a także ze względu na trudną i skomplikowaną sytuację gospodarczą w kraju niezbędne jest jak najszybsze powołanie nowego rządu. Brak wzrostu gospodarczego, wysoka inflacja i spadek produkcji przemysłowej powodują konieczność podjęcia możliwie szybkich decyzji neutralizujących te zjawiska. Przedsiębiorcy, w tym inwestorzy, oczekują przywrócenia sprawnego działania instytucji państwa, w szczególności tych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, regulowanie i wspieranie gospodarki – pisze Rada Przedsiębiorczości.

Autorzy apelu podkreślają, że aby ułatwić gospodarce powrót na ścieżkę wzrostu, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie działań w sprawie odblokowania funduszy europejskich, w tym w szczególności Krajowego Planu Odbudowy, którego termin wykorzystania wyznaczony przez Komisję Europejską z powodu ponad dwuletniego opóźnienia polskiego uczestnictwa gwałtownie się przybliża. – Nie kwestionując przysługującego prezydentowi wyłącznego uprawnienia do desygnowania Prezesa Rady Ministrów, uważamy, że celem działań prezydenta jako organu czuwającego nad przestrzeganiem Konstytucji powinno być dążenie do powodzenia misji tworzenia rządu w możliwe najkrótszym terminie. Konstytucyjna pozycja prezydenta w tym procesie daje mu niepowtarzalną możliwość bycia patronem porozumienia, które umożliwi przejęcie odpowiedzialności za państwo przez szybko wyłoniony rząd – wskazują.

– Zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości organizacje apelują do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich uczestników procesu przekazywania władzy o sprawne i bezzwłoczne przeprowadzenie tej procedury, aby jak najszybciej zapewnić efektywne funkcjonowanie wszystkich instytucji państwa – apelują autorzy na zakończenie.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka