• +48 533 367 799

Bezrobocie w UE – gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe?

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 2,8%, tyle samo, co w sierpniu.

Bezrobocie w UE – gdzie jest najniższe, a gdzie najwyższe?

Urząd Statystyczny Unii Europejskiej podał dane o bezrobociu we wrześniu. W całej UE stopa bezrobocia pozostała bez zmian, a w strefie euro wzrosła. W przypadku Polski odczyt pozostał na niezmienionym poziomie.

We wrześniu 2023 r. poziom bezrobocia w całej UE wyniósł 6% – tyle, co w sierpniu i o 0,1 p.p. mniej w zestawieniu z wrześniem 2022 r. Z kolei w strefie euro wyniósł 6,5%, co oznacza wzrost z 6,4% w sierpniu 2023 r. i spadek z 6,7% we wrześniu 2022 r.

Polska należała do krajów o najniższym wskaźniku bezrobocia – po dostosowaniu sezonowym wyniósł on 2,8%, tyle samo, co w sierpniu, a liczba bezrobotnych we wrześniu wyniosła 477 tys. – ta liczba także się nie zmieniła. Najniższe bezrobocie odnotowano w Czechach – 2,7%, a równie niskie bezrobocie, co w Polsce, było na Malcie.

Eurostat szacuje, że we wrześniu 2023 r. bez pracy w UE pozostawało 13 mln osób, z czego 11 mln w strefie euro. Najwyższe bezrobocie wśród krajów Wspólnoty utrzymuje się w Hiszpanii i Grecji – odpowiednio 12% i 10%.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Stopa bezrobocia według GUS mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo wyniosła we wrześniu 5%. Czytaj więcej: Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka