• +48 533 367 799

Zarobki wyznacznikiem sukcesu zawodowego dla nastolatków

Połowa nastolatków sądzi, że najbardziej w osiągnięciu sukcesu zawodowego pomaga ciężka praca.

Zarobki wyznacznikiem sukcesu zawodowego dla nastolatków

Dla większości nastolatków sukces zawodowy jest jednoznaczny z wysokimi zarobkami, a co drugi uważa, że w jego osiągnięciu najbardziej pomaga ciężka praca. Duża część badanych ocenia rozwój sztucznej inteligencji jako zagrożenie na rynku pracy.

Wysoka pensja jest dla młodych priorytetem w budowaniu kariery – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Bank Polska dla projektu "Finansiaki". 54% nastolatków w wieku 12-15 lat i 65% w wieku 16-18 lat uważa, że definicją sukcesu zawodowego są wysokie zarobki. Młodsi tak samo mocno cenią sobie jednak pracę, która będzie ich pasją, a starsi poczucie satysfakcji i spełnienia. Średnio co piąty nastolatek, bez względu na wiek, jako sukces postrzega wysokie stanowisko i dobre relacje ze współpracownikami. Starsi częściej (26%) niż młodsi (6%) doceniają także równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

46% osób w wieku 12-15 lat i 53% w wieku 16-18 lat sądzi, że najbardziej w osiągnięciu sukcesu zawodowego pomaga ciężka praca. Dla 40% młodszych i 56% starszych respondentów ważne jest także samodoskonalenie się i rozwój osobisty. Jako trzeci najważniejszy czynnik sukcesu zawodowego wszyscy, bez względu na wiek, ankietowani wskazali umiejętność radzenia sobie ze stresem. 37% nastolatków w wieku 16-18 lat uważa, że w osiągnięciu sukcesu w pracy pomaga wyznaczanie jasnych celów oraz umiejętność wykorzystania okazji. Natomiast prawie co czwarty nastolatek w wieku 12-15 lat uważa, że sukces zawodowy to przede wszystkim zasługa szczęścia. Młodsi niemal dwa razy częściej niż starsi wskazywali na wsparcie rodziny jako ważny czynnik na drodze do sukcesu. Co czwarty nastolatek uważa, że najbardziej w osiągnięciu spełnienia zawodowego pomagają tzw. „znajomości”. Najmniej istotne okazały się pochodzenie i wygląd.

Jak wyjaśnia dr Agata Trzcińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, współcześni nastolatkowie coraz częściej skupiają się na pieniądzach. Ekspertka podkreśla, że materializm może prowadzić do braku umiejętności oszczędzania i właściwego zarządzania pieniędzmi, a także może wiązać się z niższym dobrostanem, dlatego ważne jest, by wzmacniać samoocenę nastolatków, a także zachęcać ich do rozwijania pasji i budowania wartościowych relacji.

Okazuje się, że sztuczna inteligencja budzi obawy nie tylko dorosłych, ale i nastolatków. Z badania wynika, że niemal 6 na 10 rodziców obawia się, że AI pozbawi pracy część ludzi. tego samego zdania jest prawie 40% nastolatków w wieku 12-15 lat i ponad połowa w wieku 16-18 lat. Natomiast 10% badanych rodziców sądzi, że sztuczna inteligencja ułatwi im znalezienie pracy w przyszłości. Wśród nastolatków co piąty wierzy, że AI ułatwi mu wejście na rynek pracy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka