• +48 533 367 799

Branża TSL będzie szukać nowych rąk do pracy

Firmy najczęściej poszukiwały pracowników na stanowiska magazyniera, operatora wózka widłowego, pracownika magazynu, kierowcy i spedytora międzynarodowego.

Branża TSL będzie szukać nowych rąk do pracy

Od stycznia do końca marca 2024 r. 33% firm z sektora transportu, logistyki i motoryzacji chce poszukiwać nowych pracowników. Z koniecznością redukcji liczby etatów liczy się 15% przedsiębiorstw, 44% nie planuje żadnych zmian, a 8% nie zna jeszcze planów rekrutacyjnych. Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” pokazuje, że w pierwszym kwartale przyszłego roku prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi w tej branży +21%. Jest to jeden z najwyższych wyników spośród ośmiu analizowanych obszarów. Jego wskaźnik wzrósł o 16 p.p. w porównaniu rocznym i o 3 p.p. w ujęciu kwartalnym.

Jak tłumaczy Bartłomiej Deleżyński, Business Development Manager w Manpower, oznacza to zwiększenie liczny ofert pracy na rynku dla osób planujących zmianę obecnego pracodawcy lub poszukujących zatrudnienia. – Z perspektywy pracownika sektora prognoza pokazuje możliwości rozwoju zawodowego. Osoby zatrudnione w tym obszarze mogę spodziewać się częstszych awansów, zarówno poziomych, jak i pionowych. Dla pracodawców będzie to czas, w którym istotnym elementem będzie zadbanie o pracownika. Wzmożone poszukiwanie talentów sprawi, że na rynku pojawią się oferty konkurencyjne pod kątem wynagrodzenia, benefitów i możliwości rozwoju osobistego. Taka sytuacja umożliwi zarówno kandydatom, jak i pracownikom sektora transportu, logistyki i motoryzacji negocjację lepszych warunków zatrudnienia, w tym także wyższego wynagrodzenia. Efektem wzmożonej rekrutacji w nadchodzącym okresie będzie także skupienie pracodawców na strategii wzmacniania zespołów oraz utrzymanie talentów wewnątrz organizacji – dodaje ekspert.

Z danych Job Market Insights wynika, że od początku października do połowy grudnia na polskich stronach internetowych pojawiło się ponad 52 tys. ogłoszeń kierowanych do kandydatów obszaru transportu i logistyki. Firmy najczęściej poszukiwały pracowników na stanowiska magazyniera, operatora wózka widłowego, pracownika magazynu, kierowcy i spedytora międzynarodowego. – Sektor transportu, logistyki i motoryzacji to najwięcej możliwości pod kątem liczby ofert pracy dla kandydatów z okolic Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, a także Poznania i Łodzi. Miasta te nie są przypadkowe - to właśnie w ich okolicach istnieją lub powstają zakłady oraz magazyny z sektora. Cała Polska pod kątem położenia jest atrakcyjna dla inwestorów z obszaru transportu, logistyki i motoryzacji – zainteresowaniu służy przede wszystkim duża dostępność gruntów oraz stosunkowo niska cena ziemi. Powyższe lokalizacje są najbardziej atrakcyjne dla branży, stąd też w ich okolicach pojawiają się nowe inwestycje – wyjaśnia ekspert. Wyzwaniem będzie objęte stanowisko operatora wózka widłowego, ponieważ przepisy likwidują od 1 stycznia bezterminowe uprawnienia.

Raport prezentuje również plany rekrutacyjne firm zlokalizowanych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Pracodawcy ze wspomnianego sektora patrzą tutaj na I kwartał 2024 r. z jeszcze większym optymizmem niż firmy zlokalizowane w Polsce – prognoza netto zatrudnienia wynosi +28%. Wzmożone działanie rekrutacyjne planuje 41% organizacji, 16% liczy się z koniecznością redukcji etatów, a 3% nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 40% pracodawców chce pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka