• +48 533 367 799

Świat zużywa 430 mln ton plastiku rocznie

W przyszłym roku w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny dotyczący plastikowych butelek.

Świat zużywa 430 mln ton plastiku rocznie

Znikną plastikowe naklejki na owocach i warzywach. Ponadto Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym.

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że toczą się negocjacje na poziomie europejskim i światowym na temat ograniczenia ilości plastiku w środowisku. – Między innymi w Unii Europejskiej jest negocjowane i kończone właśnie rozporządzenie Packaking and Packaking Waste Regulation, które zmieni nasze podejście do plastiku. Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów, jak na przykład z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie – wyjaśniła.

Anita Sowińska zwróciła uwagę, że plastik jest dla świata olbrzymim problemem. – Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności. Uzależniliśmy się od opakowań plastikowych i myślę, że można to porównać do nałogu, ponieważ plastiki są dla nas wygodne i tanie – podkreśliła wiceministra.

W przyszłym roku w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny dotyczący plastikowych butelek. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. – Przygotowujemy się do korekcji tych przepisów. Zbieramy w tej chwili wszystkie uwagi od interesariuszy i ze strony przedsiębiorców, producentów wprowadzających opakowania, jak i sklepów oraz organizacji społecznych i recyklerów również. W marcu planujemy rundę konsultacji społecznych – poinformowała Anita Sowińska.

– Analizując ustawę, już w pierwszych miesiącach zobaczyliśmy pewne ryzyka związane z tą ustawą i widzimy pole do poprawy – wskazała wiceministra. – Nie chciałabym, żeby było oczekiwanie, że ten system kaucyjny będzie opóźniany w nieskończoność. Ta ustawa od stycznia może zadziałać w 80%, ale nie możemy uciekać od odpowiedzialności, bo to będzie miało konsekwencje inne, będzie miało konsekwencje chociażby w poziomach recyklingu – wyjaśniła.

Anita Sowińska dodała, że aktualnie MKiŚ zbiera uwagi oraz wszystkie za i przeciw różnych postulatów zmiany ustawy. Zakres uwag jest różnorodny. – Niektóre dotyczą na przykład obowiązków samych operatorów, niektóre dotyczą m.in. VAT-u od kaucji oraz są takie, które dotyczą przyszłości systemu kaucyjnego, np. to, że operator powinien zobowiązać się w przyszłości do tego, żeby wprowadzał także butelkę standardową. Tego w tej ustawie nie ma, natomiast my musimy tak zaprojektować ten system, żeby on spełniał też cele środowiskowe – wskazała.

Czytaj także: Mikroplastik zanieczyszcza powietrze w niemal każdej części świata

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka