• +48 533 367 799

Prawie połowa pracowników myśli o zmianie pracy

Podwyżka wynagrodzenia i dodatkowe premie to główne czynniki motywujące pracowników do pozostania w firmie.

Prawie połowa pracowników myśli o zmianie pracy

W najbliższym kwartale, podobnie jak w tym samym okresie ubiegłego roku, 78% firm zamierza utrzymać poziom zatrudnienia na tym samym poziomie. Jednocześnie 44,9% pracowników myśli o zmianie pracy – to najwięcej od 2018 r. Przed przedsiębiorstwami stoją więc wyzwania związane zarówno z ograniczeniem rotacji, jak i pozyskaniem osób mających odpowiednie kompetencje – wynika z badania "Barometr Rynku Pracy" Gi Group Holding. Dlaczego zatrudnieni chcą szukać innych pracodawców? 47% pytanych planuje odejść z powodu zbyt niskich zarobków, 32% nie widzi perspektyw na awans zawodowy, a 29% chce większych możliwości rozwoju.

36,2% organizacji widzi problem z odchodzeniem pracowników, jednak 38% nie ma planów, jak przeciwdziałać rotacji. – Tegoroczne wyniki pokazują, że pracodawcy sięgają po coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania, by zapobiec odejściom pracowników. Zauważalny spadek popularności motywatorów finansowych może wynikać z ograniczeń budżetowych. Może jednak oznaczać również poszukiwanie bardziej kompleksowych i długoterminowych rozwiązań, ukierunkowanych na budowanie zaangażowania i lojalności pracowników – skomentował Marcos Segador Arrebola z Gi Group Holding Polska.

Najczęstszym sposobem na przekonanie pracownika do pozostania w firmie są podwyżki wynagrodzeń, które stosuje 22,5% pytanych przedsiębiorców. Jest to mniej niż rok temu, kiedy o takich rozwiązaniu mówiło 24,5% firm. Dwa lata temu z kolei wskazywało tak 30,6% ankietowanych. Spadł też odsetek pracodawców stosujących systemy premiowe (12,2%, rok temu – 14,5%). Więcej organizacji oferuje za to benefity pracownicze – 13,9% wobec 7% rok temu. 13,1% firm decyduje się na szkolenia pracowników (rok temu – 16,8%).

A czego oczekują sami pracownicy? Czynniki finansowe ciągle odgrywają kluczową rolę, a podwyżka wynagrodzenia i dodatkowe premie to główne czynniki motywujące odpowiednio 90% i 85% respondentów do pozostania w obecnej firmie. Znaczenie miałyby również większe możliwości rozwoju zawodowego i poprawa atmosfery w miejscu pracy (po 75%) oraz działania zapewniające równowagę między życiem prywatnym a zawodowym (72%).

Jeśli chodzi o powody problemów z pozyskaniem pracowników, 48,4% firm wskazało na zbyt wygórowane oczekiwania finansowe kandydatów. Rok temu roku odsetek ten wyniósł 25,3%. Problem w braku kandydatów na rynku widzi 30% przedsiębiorców, podczas gdy rok temu odpowiedziało tak 74% pytanych. Wzrósł odsetek pracodawców wskazujących na niedopasowanie kompetencji kandydatów do wymagań – z 32,9% do 38,6%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka