• +48 533 367 799

Związkowcy domagają się ochrony pracowników przed upałem

Wśród przepisów nie ma żadnych dotyczących maksymalnych temperatur w pracy czy wyznaczenia limitów czasu pracy przy wysokich temperaturach.

Związkowcy domagają się ochrony pracowników przed upałem

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim upały, które mogą znacznie wpłynąć na warunki pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mają określone obowiązki, które mają na celu zapewnienie bezpiecznych i komfortowych warunków pracy w czasie wysokich temperatur. Wśród przepisów nie ma jednak żadnych dotyczących maksymalnych temperatur w pracy czy wyznaczenia limitów czasu pracy przy wysokich temperaturach.

Problem pracy w wysokich temperaturach powraca co roku. Związkowcy chcą, by został w końcu rozwiązany. – Apelujemy do rządu o wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących określenia maksymalnych temperatur w pracy i wyznaczenia limitów czasu pracy przy wysokich temperaturach. Niestety wciąż nie ma precyzyjnych przepisów na tym obszarze. Zdaniem ekspertów BHP w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna przekraczać 30°C, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali 28°C, a w warunkach szczególnych 26°C – wskazuje Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Jak dodaje, w wielu zakładach panuje wyższa temperatura, która często przekracza nawet 40°C. – W wyjątkowych sytuacjach, gdy praca w wysokich temperaturach jest społecznie niezbędna, powinny być wprowadzone limity czasu pracy, dłuższe przerwy i wynagrodzenia o co najmniej 50% wyższe niż za pracę w normalnych warunkach. Zarazem wnioskujemy, aby możliwie szybko rząd wdrożył nowe regulacje we wszystkich instytucjach państwowych i samorządowych – podkreśla Piotr Szumlewicz.

Jednocześnie związkowcy apelują do wszystkich pracodawców o skracanie czasu pracy w najbardziej upalne dni. – Wielogodzinna praca w wysokiej temperaturze może źle wpłynąć na zdrowie pracownika, ale jest też mniej wydajna. Krótszy czas pracy może więc się opłacić tak pracownikom, jak też pracodawcom – wyjaśnia Piotr Szumlewicz.

Czytaj także: Praca w czasie upału. Co mówi Kodeks pracy?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka