• +48 533 367 799

Polska wdraża parytet płci w zarządach

Badania wykazują, że zróżnicowane zespoły zarządcze często podejmują lepsze decyzje.

Polska wdraża parytet płci w zarządach

Od początku 2026 r. duże spółki Skarbu Państwa, a następnie od lipca również pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33% parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Za niestosowanie się do przepisów Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10% rocznego przychodu.

Chodzi o implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, która ma na celu usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych poprzez ustalenie wymogów dotyczących procesu selekcji kandydatów na te stanowiska. Badania wykazują, że zróżnicowane zespoły zarządcze często podejmują lepsze decyzje, co może prowadzić do większej innowacyjności i lepszych wyników finansowych.

Przepisy dotyczyć będą spółek giełdowych, które mają co najmniej 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln euro. W przypadku Polski będzie to mniej niż połowa spółek obecnie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przepisy pozostawiają państwom wybór określonych parytetów, do których osiągnięcia zobowiązane będę spółki objęte regulacją: zajmowanie przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych (czyli członków organów nadzoru) lub zajmowanie przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 33% wszystkich stanowisk, w tym zarówno dyrektorów niewykonawczych, jak i wykonawczych (członków organu reprezentacji). W Polsce zaplanowano to drugie rozwiązanie.

Przewidziano, że walne zgromadzenie spółki zobowiązane jest do przyjęcia w drodze uchwały polityki zatrudniania w zarządzie oraz radzie nadzorczej spółki, której celem jest zapewnienie równowagi płci w organach spółki. W przypadku dokonywania wyboru między kandydatami posiadającymi równorzędne kwalifikacje pierwszeństwo przyznaje się kandydatowi należącemu do niedostatecznie reprezentowanej płci.

Są jednak wyjątki – w sytuacji, gdy ważne powody przemawiają za wyborem kandydata płci przeciwnej, nienależącego do grypy niedostatecznie reprezentowanej płci, zaznaczając przy tym, że kryteria przyjęte na zasadzie wyjątku, nie mogą mieć charakteru dyskryminacyjnego.

W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółkę obowiązków KNF może nałożyć na spółkę karę pieniężną do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 10% całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy.

Czytaj także: Strach przed porażką powstrzymuje kobiety przed zakładaniem firm

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka